Zádveří u domu: Zkuste ho šikovně a účelně využít

Exterier 25. května 2018 | 15:34 — Marie Drahá
Kdo ho má, nejradši by ho zboural, kdo ho nemá, ten po něm touží. Zádveří může budit dojem zbytečně nevyužitého prostoru, ale má hned několik nesporných výhod. Zabrání velkým únikům tepla a zamezí vnášení nečistot do domu. Tím spíš, pokud máme domácí mazlíčky.
Dalších 5 fotografií v galerii
Výhody jsou jednoznačné: teplo a hygiena / Pinterest

Stavět zádveří bylo trendem zejména u starších domů. Důvodem bylo praktické hledisko. Stará okna tolik netěsnila a lidé mnohdy topili pánubohu do oken. Pokud navíc chodili z ulice přímo do obytné části domu, unikalo ven další teplo. Návštěva občas stávala na kus řeči ve dveřích a radiátory mohly jet na plné obrátky, ale chodbu zkrátka nevytopily.

Zbytečný vstup či skladiště

Navzdory výhodám, které oceňovali starší lidé, si dnes jejich potomci často nevědí se zádveřím rady. Místnost o velikosti dva krát dva metry i menší jim připadá jako zbytečný předěl mezi chodbou a exteriérem. Navíc většinou nepůsobí dvakrát útulně. Řeší se totiž spíš jako provizorium. Buď bývá plné pohozených bot, když je větší, může se stát dokonce malým skladištěm. Přitom je to první část, kterou vcházíme do domu! Jaké je řešení?

Zádveří chce využít a zútulnit

Zádveří je už z praktických důvodů, které oceníme větší část roku, určitě výhodné ponechat. Chce to jen zútulnit jej a najít mu využití. Pořiďte mu botník, nějakou poličku na odkládání klobouků nebo čepic a věšák na pár kabátů a šátků. Pokud máte v zádveří opravdu málo místa, postačí polička s botníkem, případně pouze lavice s úložným prostorem, jestli je prostorné, hodí se vestavěná skříň. Při horším počasí bude více než praktická kvalitní rohožka. Na očích by však neměly být žádné zbytečnosti. V případě zádveří dokáže totiž při troše šikovnosti působit i tato jednoduchá kombinace jako obytná část domu. Další prostor pro věci je pak v předsíni či na chodbě. Ponechat zádveří zcela nevyužité je vážně škoda.

Řešením jsou posuvné dveře

Pokud bude zádveří alespoň zčásti využité, nebude vám „překážet“ ani v létě, kdy máte největší chuť jej zbourat. Pokud vám při slunečném počasí vadí dvojí vstup do bytu, řešení může být v některých případech nasnadě. Vchodové dveře do interiéru lze vyměnit za posuvné, které už v dnešní době izolují velmi dobře. V létě mohou zůstat stále otevřené a dojem dvojího vchodu zmizí. Až se ochladí, jak rádi je zpátky zavřete. Jednodušším a levnějším řešením může být závěs z těžkých tkanin. Například žinylka nebo kombinace se žinylkou dělají závěsy teplejšími. Vypadají mohutně.

Dokáže splynout s domem

Izolační vlastnosti moderních domů jsou na výrazně lepší úrovni, ale kdo by přece jenom toužil po zádveří, lze jej pochopitelně i dostavět. Šikovní architekti jej zvládnou navrhnout tak, že nebude působit jako rušivý prvek, ale s rodinným domem krásně splyne. Zádveří se zkrátka hodí. Ukryje se v něm v případě škaredého počasí pes, vleze se do něj kočárek nebo kolo. V létě v něm za deště schováme zahradní nábytek. Pokud se vám jej schovávat nechce, víme, jaké existuje řešení. Ještě stále uvažujete o tom, že se zádveří zbavíte?

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tatra dodává své podvozky do celého světa. Několik stovek jich skončí v Jordánsku

Zahradní nábytek potřebuje péči nejen před sezonou, ale i...

Nevzdávejte se snů o sušičce ani tehdy, když máte malou...

Vytvořte krásným a užitečným motýlům voňavou louku plnou...

Měkká nebo tvrdá? Podle čeho vybírat matraci a jak poznat...

Bezpečí vašeho pejska zaručuje také správný náhubek. Při...

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zavřít reklamu