Zejí vám po létě truhlíky prázdnotou? Nahraďte letničky podzimkami a nechte je kvést až do Vánoc

Exterier 05. září 2018 | 13:51 — Marie Drahá
Rozkvetlé truhlíky mohou krásně ozdobit parapety a zápraží i na podzim, kdy odzvoní všem letničkám. Víte, čím je nejlépe nahradit? Oblíbený je výrazný vřes, macešky, ale také okrasná kapusta nebo dýně. Nebojte se vyzkoušet i jejich kombinace.
Dalších 5 fotografií v galerii
Nápaditou a nenáročnou podzimní rostlinkou je vřes nebo vřesovec / Shutterstock

Muškáty i pelargónie vydrží většinou na oknech až do pozdního podzimu. Životnost jim však mohou zkrátit ranní mrazíky, které se nezřídka vyskytnou už v září. Rozkvetlých truhlíků se však v žádném případě zbavovat nemusíte. Stačí se jen v zahradnictví poohlédnout po rostlinkách, které nezničí mráz.

Substrátu se nezbavujte

Truhlíky připravíte na novou výsadbu docela jednoduše. Pokud jste se zatím nezbavili původního substrátu, klidně jej ještě využijte. V opačném případě si pořiďte nový. Povrch zamulčujte nebo pokryjte mechem, který nasbíráte v lese. Listopadky se nerozrostou jako letničky, takže je lepší sázet je v truhlících těsně vedle sebe.

Oblíbené podzimky

Pro jaké se rozhodnout? Stálicemi jsou vřesy, macešky, chryzantémy, zakrslé dřeviny i rozchodníky. Chybu neuděláte ani s cypřiškem, buxusem nebo drátovcem. Sáhnout můžete po libavce, břečťanu i okrasné trávě. Některé z rostlinek jsou přitom k dostání v řadě různých barevných variací. Vybírat tedy můžete podle barev a vlastního vkusu. Zvolit můžete odstíny žluté, hnědé, oranžové i červené, které se k podzimu vyloženě hodí, anebo naopak vytvořit nápaditý kontrast.

Jedlé truhlíky

Velmi zajímavě vypadá v truhlíku vedle rostlinek i okrasná kapusta. Proložit je ale můžete také jednoletou paprikou, případně menšími dýněmi. V kombinaci s okrasnými rostlinami pak vypadají hezky i bylinky, jako je tymián nebo šalvěj. Fantazii se meze nekladou a pustit se můžete do nejrůznějších zajímavých dekorací. Ohrozit je nemohou ani rozmary počasí. S našimi tipy budou truhlíky na oknech držet jako přibité.

Zálivku nepodceňujte

Navzdory tomu, že se ochladilo a vzduch je vlhčí, potřebují rostlinky vodu. Truhlíky si proto hlídejte, aby kytičky nestrádaly, pozor dejte tradičně i na přelití. Pak by začaly kořínky uhnívat. Určitě však nepoužívejte samozavlažovací květináče, voda by v nich mohla zmrznout! Hnojit v tomto období už není potřeba.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zamilovaná herečka Patricie Solaříková si užívá zimních radovánek v Rakousku

Leden je ideální čas pro první výsev některých zahradních...

Máte po babičce příbory z alpaky? Stačí pár účinných, a...

Připravte si kvašené zelí. Zásobárnu vitaminů na celou...

Ucpal se vám odpad? Zkuste tyto osvědčené pomocníky

Máte na zahradě bílou peřinu? Pak se radujte, protože...

Máte pejska? Pak nezapomínejte na důkladnou péči o jeho...

Zavřít reklamu