Zejí vám po létě truhlíky prázdnotou? Nahraďte letničky podzimkami a nechte je kvést až do Vánoc

Exterier 05. září 2018 | 13:51 — Marie Drahá
Rozkvetlé truhlíky mohou krásně ozdobit parapety a zápraží i na podzim, kdy odzvoní všem letničkám. Víte, čím je nejlépe nahradit? Oblíbený je výrazný vřes, macešky, ale také okrasná kapusta nebo dýně. Nebojte se vyzkoušet i jejich kombinace.
Dalších 5 fotografií v galerii
Nápaditou a nenáročnou podzimní rostlinkou je vřes nebo vřesovec / Shutterstock

Muškáty i pelargónie vydrží většinou na oknech až do pozdního podzimu. Životnost jim však mohou zkrátit ranní mrazíky, které se nezřídka vyskytnou už v září. Rozkvetlých truhlíků se však v žádném případě zbavovat nemusíte. Stačí se jen v zahradnictví poohlédnout po rostlinkách, které nezničí mráz.

Substrátu se nezbavujte

Truhlíky připravíte na novou výsadbu docela jednoduše. Pokud jste se zatím nezbavili původního substrátu, klidně jej ještě využijte. V opačném případě si pořiďte nový. Povrch zamulčujte nebo pokryjte mechem, který nasbíráte v lese. Listopadky se nerozrostou jako letničky, takže je lepší sázet je v truhlících těsně vedle sebe.

Oblíbené podzimky

Pro jaké se rozhodnout? Stálicemi jsou vřesy, macešky, chryzantémy, zakrslé dřeviny i rozchodníky. Chybu neuděláte ani s cypřiškem, buxusem nebo drátovcem. Sáhnout můžete po libavce, břečťanu i okrasné trávě. Některé z rostlinek jsou přitom k dostání v řadě různých barevných variací. Vybírat tedy můžete podle barev a vlastního vkusu. Zvolit můžete odstíny žluté, hnědé, oranžové i červené, které se k podzimu vyloženě hodí, anebo naopak vytvořit nápaditý kontrast.

Jedlé truhlíky

Velmi zajímavě vypadá v truhlíku vedle rostlinek i okrasná kapusta. Proložit je ale můžete také jednoletou paprikou, případně menšími dýněmi. V kombinaci s okrasnými rostlinami pak vypadají hezky i bylinky, jako je tymián nebo šalvěj. Fantazii se meze nekladou a pustit se můžete do nejrůznějších zajímavých dekorací. Ohrozit je nemohou ani rozmary počasí. S našimi tipy budou truhlíky na oknech držet jako přibité.

Zálivku nepodceňujte

Navzdory tomu, že se ochladilo a vzduch je vlhčí, potřebují rostlinky vodu. Truhlíky si proto hlídejte, aby kytičky nestrádaly, pozor dejte tradičně i na přelití. Pak by začaly kořínky uhnívat. Určitě však nepoužívejte samozavlažovací květináče, voda by v nich mohla zmrznout! Hnojit v tomto období už není potřeba.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

5 dobrých rad pro plánování příští dovolené. Ušetříte si nervy i zbytečné výdaje

Tip na největší podzemní atrakci na světě. Město divů je...

Vinobraní u našich jižních sousedů. Co si můžete dopřát...

Vychytávky zkušených cestovatelů: Jak cestovat v letadle...

Chcete připravit zajímavý výlet nejen pro děti? Evropské...

Nestihli jste dovolenou v létě? Nevadí, máme tipy, kam...

Modrá laguna na Islandu. Přírodní zázrak nebo jen chytrá...