Budete překvapeni, jaké výhody má plastový sklep. Pořídíte ho dokonce levněji než zděný

Exterier 15. září 2018 | 14:49 — Marie Drahá
Kdo se při stavbě domu vzdal vlastního sklepa, připravil se o šikovné skladovací prostory. Sklep jde naštěstí postavit i dodatečně. A mít jej nebylo nikdy jednodušší. Nemusí být totiž jenom z cihel a z betonu. Trendem jsou plastové sklepy, které jsou majitelům k dispozici během několika týdnů.
Dalších 7 fotografií v galerii
Plastový sklep uchová zavařeniny, úrodu, víno i potřebné nářadí / Shutterstock

Pustit se dodatečně do stavby vlastního sklepa není nic jednoduchého. Chce to několik šikovných rukou, spoustu času, peněz a především zručného řemeslníka, kterých je dnes poskrovnu. I z toho důvodu volí stále více lidí plastovou variantu, která je na našem trhu teprve několik let. Využití je přitom stejné: ukládání úrody, vína nebo nářadí. Pokud toužíte po vlastním sklepě a váháte, kterou variantu zvolit, nabízíme vám srovnání.

Rychlost výstavby

Začněme tím, čím uchvátí plastové sklepy většinu lidí na první dobrou. Je to rychlost výstavby. Zatímco stavbou zděného sklepa můžete strávit i několik měsíců, hlavně když se budete věnovat práci po sobotách, plastový sklep je postaven až třikrát dřív. Ve většině případů je hotový za dva až tři týdny. Nejnáročnější jsou výkopové práce, pak už to jde snadno. Plastovou skořápku jednoduše uložíte do jámy a doděláte finální práce, což je maximálně otázka dvou dnů. Instalaci navíc zvládnete svépomoci i bez odborníka.

Pořizovací náklady

S rychlostí výstavby a možnosti obejít se bez řemeslníka souvisí i nižší náklady na výstavbu plastového sklepa. Běžně jej pořídíte kolem stovky tisíc korun, cena však může v závislosti na výrobci a aktuální nabídce kolísat o desítky tisíc korun nahoru a dolů. Zděný sklep vyjde podle odhadů odborníků přibližně jednou tolik. Moderní řešení je tedy podstatně levnější. Skladovat můžete ve sklepě například domácí zavařeniny. Jak zajistit, aby polovina úrody neskončila v popelnici, vám poradíme zde.

Vlatnosti a životnost

Ptáte se, jestli odpovídají rychlosti a ceně plastového sklepa také užitné vlastnosti? Ano, zcela se vyrovnají zděnému sklepu, dokonce jej předčí. Tvrzený plast je pevný, barevně stálý, skvěle izoluje a odolá i mechanickému zatížení. Na rozdíl od zděného sklepa se do plastové skořápky nedostane vlhkost, takže odpadá problém s plísněmi. Abyste docílili nízké teploty, která se od sklepa očekává, je však nutné umístit jej na stinné místo. Vhodné je například poblíž stromů, jejichž kořeny odvádějí vlhkost.

Plastový sklep ale pochopitelně nelze rozšířit. Jste odkázáni na velikost, pro kterou se předem rozhodnete. Na výběr máte z hranatého a kulatého tvaru i bezpočtu barev. Plastové sklepy jsou podle výrobců téměř bezúdržbové, přitom mají dlouhou životnost. Záleží už jen na vás, zda se vám bude hodit na chalupu, do zahrady nebo přímo s přístupem z interiéru.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu