Hledáte nejlevnější variantu, jak ohraničit zahradu se sousedů? Zkuste tuto

Exterier 30. září 2018 | 11:07 — Marie Drahá
Drátěné ploty patří stále v našich končinách k nejrozšířenějším. Častěji než k domům se už ale pořizují na zahradu. Řadí se mezi nejlevnější, navíc se při jejich instalaci obejdeme bez firmy. Přesto je nutné pohlídat si při jejich stavbě pár věcí.
Dalších 6 fotografií v galerii
K domům se už drátěný plot neinstaluje, spíše do zahrad nebo k hospodářským stavením / Depositphotos

V prvé řadě je to nákup pletiva. Levnější je pozinkovaný drát, ten je ale nutné natřít a pravidelně udržovat i v budoucnu, což znamená další náklady. Pletiva potažená plastem jsou dražší v prvopočátku, zato mají delší životnost a jsou bezúdržbová. Dobře tedy zvažte výběr. Pletivo se dá sehnat o různé výšce a koupíte jej v rolích například o délce 15 nebo 25 metrů.

Sloupky do tří metrů od sebe

Před stavbou plotu je nutné vytyčit si hranice pozemku. Postačí vám k tomu dřevěné kolíky a napnutý provázek. Kolíky zapíchněte na místa, kde budou stát sloupky. Provázek natáhněte v takové výšce, kde bude spodní napínací drát plotu. Obvyklá vzdálenost mezi sloupky je 2,5 metru, maximální pak tři metry.

Beton musí uzrát

Na místě sloupků vyvrtáte díry hluboké 50 až 70 centimetrů, a to vždy po stejné straně vytyčeného provázku. Osadíte sloupky, zasypete suchým betonem, srovnáte do stejné výšky a vyrovnáte vodováhou. Je potřeba, aby beton pořádně zatvrdnul, neboli vyzrál, což může trvat několik dní až týden. Rohové sloupky, dále ty, které ohraničují změnu směru nebo budou extrémně namáhány kvůli nerovnému terénu, je nutné opatřit vzpěrami. Vhodné je pořídit si sloupky s bezúdržbovou povrchovou úpravou.

Aby neutíkaly slepice

Pokud je pletivo vysoké 150 cm a více, využívají se pro napínání pletiva tři dráty – u země, na horním konci a uprostřed. Drát se napíná pomocí napínáku, který se uchytí na sloupek. Otáčí se pomocí válečku, který drát napíná, jak potřebujeme. Tam, kde napínák není, poslouží úchytka, do níž se drát uchytí. Po rozmotání celé role je nutné pletivo pořádně upevnit. Pokud nechceme, aby nám na zahradu chodily sousedovy slepice, nebo utíkaly naše k němu, je třeba montovat plot asi 5 centimetrů nad zemí. Níž se nedoporučuje, aby nerezivěl.

Ochranu zajistí ostnatý drát

Každý drátěný plot je možné jednoduše překonat. Některé sloupky jsou však opatřeny nástavcem, na které je možné natáhnout ostnatý drát. Rychleji se pak napíná pletivo, v němž je nosný drát již strojově zapleten. V případě stavby plotu pozor na sousedy, které byste měli o tomto informovat. Plotem totiž vytyčujete společnou hranici. Je dobré se dohodnout i na případné společné údržbě. Tipy, jak si vytvořit soukromí na terase, najdete zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli velké plány

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Zavřít reklamu