Jak připevnit venkovní osvětlení a nemuset přitom vrtat do fasády? Jde to i jednoduše

Exterier 18. prosince 2018 | 16:44 — Marie Drahá
Svítící rampouchy, řetězy, komety nebo sob táhnoucí sáňky se Santou a s dárky. Nic tolik neupozorní na blížící se svátky jako zasněžené domy osvětlené nejrůznějšími vánočními motivy. Líbí se vám výzdoba u sousedů? Udělejte si ji také. Poradíme vám, jak světla kolem domu bezpečně a jednoduše připevnit.
Dalších 5 fotografií v galerii
K přichycení světelných dekorací si můžete pomoci nejrůznějšími svorkami a lanky / Depositphotos

Světla k Vánocům patří - dodají jim tu pravou romantickou atmosféru. Už roky nemusí za okny problikávat jen vánoční stromeček. Lidé si světly stále častěji zdobí balkony, terasy, ale i samotné domy. Výjimkou nejsou ani komíny nebo celé štíty. Vždyť kdy jindy si osvětlit dům a jeho okolí než právě na Vánoce? LED osvětlení navíc žádnou rodinu rozhodně nezruinuje.

Vybírejte jen světla, která odolají sněhu a mrazu

I v exteriéru by však měla být bezpečnost na prvním místě. Rozhodně se nepokoušejte kolem domu rozvěsit řetězy určené do interiéru. Venkovní dekorace totiž musí být mrazuvzdorné a odolat veškerým rozmarům počasím. V obchodě je rozeznáte podle stupně krytí, mají většinou označení IP 44.

Pomozte si provázkem, svorkami či páskami

Osvítit balkon je zřejmě to nejjednodušší. Stačí vzít delší řetěz a obmotat jím zábradlí. Stejným způsobem lze ozdobit okapy. Pokud však chcete mít jistotu, že zůstane světelná šňůra na svém místě, pomozte si při jejím přichycení obyčejným provázkem nebo svorkami. Praktické jsou také stahovací pásky, které se dají běžně sehnat v jakémkoliv hobby marketu. Jde o umělohmotné úzké proužky, jež elegantně připevní i oblíbené světelné rampouchy.

Světla připevníte na dům i bez vrtání

Při zdobení domu dobře poslouží také ocelová lanka. Jdou hezky ohýbat a poradí si i s těžšími dekoracemi. Stejně tak se hodí pro připevnění venkovního osvětlení vázací dráty. Prodávají se v různých odstínech, takže nemusíte mít obavy, že by během dne barevně vyčnívaly. Veškeré možnosti lze pochopitelně kombinovat podle potřeby.

Jestli si plánujete osvítit parapety a toužíte po rovných liniích, pořiďte si hromosvodové svorky. Lehce je připevníte na fasádu bez vrtání. K upevnění nejrůznějších dekorací vám pak poslouží kotvící příslušenství, díky kterému je jednoduše zafixujete.

Na okna se vyplatí pořídit si háčky

A jak ozdobit okna? Raději než hřebíčky zvolte pro upevnění světel lepicí háčky. Použít se dají venku i vevnitř, po skončení sezony je jenom odtrhnete. Nepoškodí rámy plastových oken a dokonce ani skla. Nápady, jak si na zimu ozdobit vchodové dveře, najdete zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rammsteini měli v Praze dvoudenní turné, při kterém na konci zmizeli

Zahradní nábytek potřebuje péči nejen před sezonou, ale i...

Nevzdávejte se snů o sušičce ani tehdy, když máte malou...

Vytvořte krásným a užitečným motýlům voňavou louku plnou...

Měkká nebo tvrdá? Podle čeho vybírat matraci a jak poznat...

Bezpečí vašeho pejska zaručuje také správný náhubek. Při...

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zavřít reklamu