Venkovní rolety výrazně ušetří v zimě za topení. Jak vybrat takové, které dlouho vydrží?

Exterier 02. ledna 2019 | 09:13 — Marie Drahá
V zimě ochrání dům před mrazem, v létě před žárem, celoročně pak před zloději. Venkovní rolety poskytnou izolaci, které závěsy ani žaluzie nikdy nenahradí. Podle odborníků přinesou až 70procentní úsporu energie. Na co hledět při jejich výběru?
Dalších 5 fotografií v galerii
Z dlouhodobého hlediska se do předokenních rolet investovat vyplatí, šetří energii / Shutterstock

Předokenní rolety si nechávají stále častěji montovat na domy majitelé novostaveb. Na rozdíl od žaluzií a rolet v interiéru, které sice vyjdou levněji, totiž nabízejí celou řadu výhod. Krom zmíněných také snižují hluk, zajišťují dokonalé soukromí a v neposlední řadě chrání před rozmary počasí samotná okna. Venkovní rolety se běžně instalují na obydlí i dodatečně a prakticky kdykoliv. V čem se liší?

Zvolit můžete odolnější hliník nebo klasicky plast

Zatímco dřív se často používal na výrobu předokenních rolet plast, dnes je poměrně oblíbený hliník. Je odolný vůči povětrnostním vlivům, má delší životnost, lépe izoluje a je také bezpečnější. Výrobci nabízejí například rolety s hliníkovými lamely, které plní termoizolační pěnou, a ta podle propočtů ušetří až 70 % tepelné energie. To však v případě, že rolety na noc zatáhnete a ráno opět vytáhnete nahoru.

Ruční je levnější, elektronické pohodlnější

Rolety lze ovládat ručně pomocí lanka, kliky nebo popruhu. Je to levnější a podle zkušeností i méně poruchové. Elektronické ovládání je však daleko komfortnější. Jedním tlačítkem můžete například zatáhnout rolety na všech oknech domu. Nebo si je načasovat na určitou hodinu, aby nikdo nemohl pozorovat, jestli zrovna jste, nebo nejste doma. Moderní varianta rovněž šetří lamelové zámky, které se neopotřebávají tolik, jako při ručním ovládání. Je ale dražší.

Vyberte barvu, která ladí s fasádou

Venkovní rolety nemusí působit na fasádě domu nijak rušivě, naopak by s ní měly hezky ladit. Pryč jsou doby, kdy je výrobci nabízeli pouze v několika odstínech. Dnes je na výběr z celé řady druhů i barev, takže uspokojí zákazníky se zcela ojedinělými požadavky. Poměrně běžná je imitace dřeva. Jak poznat kvalitní okna a co má zásadní vliv na jejich životnost? Čtěte zde.

Cena roste s požadavky

Předokenní rolety mohou vyjít na tisíce, desetitisíce i statisíce korun. Záleží na tom, kolik oken chcete zastínit, jak jsou velká, jaký materiál i ovládání zvolíte. V případě hliníkových rolet se cena pohybuje v několika tisících za metr čtvereční. I na pět tisíc pak může vyjít elektronické ovládání na jedno okno.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Poblíž Abú Zabí byla objevena nejstarší perla na světě

Připálilo se vám na plotně mléko? Poradíme, jak se zbavit...

Je čas zasadit si vřes. Ozdobí parapety i skalku a vydrží...

Čas pouštění draků je tady! Máme návod na jejich výrobu

Zázračné kuličky: Odvlhčující sáčky mají v domácnosti...

Jak si poradit s přebytky jablek? Vymoštujte si elixír zdraví

Naučte se správně poskládat napínací prostěradlo,...

Zavřít reklamu