Jarní úklid kolem domu neznamená jen vymést okapy. Nezapomínejte ani na to ostatní

Exterier 19. března 2020 | 10:06 — Marie Drahá
Nastupující jaro vyhnalo řadu lidí na balkony a terasy, které se chystají po dlouhé zimě znovu zkulturnit. Okolí domu si však žádá mnohem důkladnější prohlídku. Je třeba zkontrolovat okna, dveře, okapy, ale také půdu nebo sklep. I na nich mohla zima zanechat své stopy.
Dalších 5 fotografií v galerii
Kontrola okapů po zimě je nezbytná, ale nikoliv jediná / Internet

Přestože byla letos zima docela mírná, nevlídné počasí se na okolí domu vždy podepíše. V případě balkonu či terasy je jarní očista jasná: vydrhnout podlahy, vyčistit nábytek, připravit truhlíky a květináče. Ale co to zbývající? Připomeneme vám, na co při jarní prohlídce domu rozhodně nezapomenout.

Prohlídku si zaslouží půda i sklep

Jako první se vydejte na půdu. Silný vítr, kroupy i nánosy sněhu mohly poškodit střechu, takže z ní odletělo několik tašek nebo dovnitř nedejbože zatéká. Pořádně zkontrolujte každé místečko. I sebemenší skulinu by mohly odhalit myši nebo kuny, které přitahuje teplo. A zbavit se jich není žádná sranda.

Další cestu podnikněte do sklepa. Prohlédněte zdi, zda v mrazech nepopraskaly, také sklepní okénka a obhlédněte kouty, jestli neplesniví. V opačném případně zkuste co nejdřív zjednat nápravu. Nepodceňujte ani malou plíseň, dokáže se šířit poměrně rychle.

Okna, dveře, rolety. Zkontrolujte a umyjte

Důkladnou prohlídku si žádají také okna a dveře. Prověřte, zda dobře dovírají, zkontrolujte těsnění i ventilaci. Ani tady žádnou odchylku nepodceňujte. Jinak riskujete, že vám bude z domu unikat teplo, zbytečně se rosit okna a v místnostech se následkem toho může začít tvořit plíseň. Po zimě bývá také zvykem veškerá okna a dveře v domě umýt.

To se týká i garážových vrat, která nezapomeňte při mytí prohlédnout. Přece jen byla vystavena rozmarům počasí napospas. Nezapomeňte případně ani na venkovní žaluzie či předokenní rolety. Nebude na škodu, když jim promažete kolejnice a vodicí lišty. Minimálně pro formu si všimněte obložení domu a omítky, jestli nezanechala zima stopy také na nich.

Nezapomeňte ani na okapy

Zvláštní péči pak věnujte okapům, v nichž zřejmě objevíte zbytky listí ze stromů, kamínky a další nečistoty. Při prvním dešti by vám mohly ucpat rýny. Pokud se na jarní úklid kolem domu vrhnete co nejdřív a nic nepodceníte, předejdete možná za čas nepříjemným překvapením a zbytečným výdajům. Dále čtěte: Jaro klepe na dveře. Připravte si na něj s předstihem i svou terasu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Zavřít reklamu