Jak vybrat prosklení zimní zahrady

Exterier 12. listopadu 2017 | 18:40 — Anna Novotná
Zimní zahrada je snem každého milovníka přírody. Aby však byla opravdu funkční a bezpečná, měli bychom se zaměřit na výběr správného prosklení. Navíc jím můžeme ovlivnit i náklady na vytápění v chladných měsících.
Další 3 fotografie v galerii
Příjemná relaxace uprostřed zeleně přijde obzvlásť v zimě vhod / Shutterstock

Přímé slunce může škodit

Nejdůležitějším prvkem na zimní zahradě je právě její kvalitní prosklení. Klasické sklo propouští velké množství sluneční energie, což především v létě může některým rostlinám spíš uškodit. Tropické druhy si sice potrpí na teplo a vysokou vzdušnou vlhkost, většina z nich ale současně bývá ve své domovině výrazně zastíněna mnohem vyššími druhy.

Pozor na přehřátí

Omezit průchod slunečních paprsků můžeme volbou reflexních nebo zabarvených skel. Jsou sice efektní i napohled, ovšem za cenu snížení světelného komfortu uvnitř zimní zahrady. Ani moderní protisluneční skla však nezabrání přehřívání interiéru, proto je nutné kombinovat je s větráním a stíněním.

Bez fólií se neobejdeme

Ideální je využití technologie izolačních dvojskel, která podstatně zlepšuje izolační vlastnosti, do obvodových stěn celoročně obývaných zahrad je pak nejvhodnější izolační trojsklo. Přestože moderní skla jsou dostatečné pevná sama o sobě, z bezpečnostních důvodů je nutné opatřit spodní tabuli dvojskel bezpečnostní fólií, která zaručí, že se při poškození nevysypou. Horní sklo bývá většinou kalené, čímž se zaručí jeho maximální pevnost.

Levnější varianta

Praktickou možností prosklení je polykarbonát, který nás přijde mnohem levněji. Tento druh plastu má řadu předností, kromě cenové dostupnosti hlavně nerozbitnost. Vypadá téměř jako sklo, jeho izolace však není pro celoročně obývanou zimní zahradu dostatečná. Proto se používá spíše na jednoduché přístřešky. Potřebnou izolaci dokáže zajistit polykarbonát takzvaného dutinkového provedení, nezajistí však čirý průhled a je méně odolný proti poškrábání.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Podivná houba má neuvěřitelné schopnosti. Zabíjí mravence tak, že z nich udělá zombie

Jak pečovat o pejska v zimě, aby se měl dobře. Dieta,...

Připravte si na Štědrý večer netradiční omáčku,...

Moka konvička aneb dopřejte si šálek voňavých dálek i doma

Udělejte si ovocné Vánoce. Krásné dekorace jim dodají punc...

Špatně upoutaný vánoční stromek na střeše auta se stává...

Tipy pro výběr a starost o živý vánoční stromek, aby vám...

Zavřít reklamu