Nejčastější chyby, kterých se při čištění domácnosti dopouštíme

Interier 19. července 2017 | 07:54 — Anna Novotná
Uklízení a čištění asi nepatří k oblíbeným činnostem nikoho z nás. Když už se do něj konečně dáme, měli bychom ho dělat pořádně. Nedopouštíte se některé z následujících chyb? Pokud ano, jak je napravit? Poradíme!
Další 2 fotografie v galerii
Napadlo vás někdy, že byste mohli čištěním napáchat víc škody než užitku? / Shutterstock

Čekání

Velkou chybou, které se dopouštějí mnozí z nás, je čekání. Někdy prostě čekáme příliš dlouho, než nepořádek uklidíme. Ať už se jedná o jakoukoliv špínu, čím dříve ji uklidíme, tím snazší to bude. Jako příklad si vezměme kousky jídla v mikrovlnce. Vždy je lepší poprskané stěny hned utřít než čekat, až skvrny zaschnou a zapečou se.

Drhnutí

Dalším prohřeškem je spoléhat při čištění na drhnutí a chemikálie. Pokud budete dodržovat první pravidlo a nenecháte skvrny zaschnout, nebudete drhnutí a chemikálie ani nikdy potřebovat.

Pokud se něco vylije, nepanikařte! Většina z nás jako první popadne houbičku na nádobí a zběsile se za pomoci velké síly snaží skvrnu vydrhnout. To ale není dobré především proto, že se může poškodit látka, na které skvrna ulpěla. Namísto toho experti doporučují nanést na skvrnu vodu či roztok lehkým poťukáváním.

Častým drhnutím můžete časem poškodit téměř všechny povrchy, které zbavujete špíny. Když používáte při čištění agresivní chemikálie, zamořujete si s nimi domov. Spousta chemických čistících prostředků se dá nahradit přírodními variantami.

Všeho moc škodí

Pokud chcete odstranit hodně velkou skvrnu, většinou sáhnete po odstraňovači skvrn a na skvrnu nastříkáte velké množství obsahu lahvičky, protože se domníváte, že tak se skvrny jedině tak zbavíte. Ale to je omyl! Povrch, například koberec, totiž poté příliš ztvrdne, chemie se z něho špatně odstraňuje vodou a vše pak hůř schne. Je proto dobré aplikovat odstraňovač skvrn několikrát a několikrát vše také smýt vodou, dokud skvrna nezmizí úplně.

Čtěte návod

Důležité je rovněž číst etikety prostředků, se kterými pracujete. Jinak s nimi můžete nadělat víc škody než užitku. Pokud by se škody neprojevily okamžitě, určitě by vyšly najevo časem. Některé povrchy potřebují speciální péči. Nepředpokládejte, že jsou všechny čistící prostředky univerzální a pečlivě čtěte všechny etikety.

Mýdlo není na vše

Pokud patříte k těm, kteří používají na každou skvrnu mýdlo, opět děláte chybu. Aplikací mýdla přímo na skvrnu, už se skvrny nemusíte nikdy zbavit. Platí to zejména u skvrn od vína, kávy a čaje. Proto byste měli skvrnu nejprve namočit studenou vodou, a teprve poté použít mýdlo nebo ideálně přípravek na odstranění skvrn.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zájezd do Londýna pro děti: Zažijte na vlastní kůži čarodějnickou školu Harryho Pottera

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...