Jak se v bytě bránit slunečním paprskům?

Interier 07. srpna 2017 | 08:57 — Helena Malá
Obzvláště v letních měsících lidé řeší, jak si v bytě dopřát trochu stínu a nechat sluneční paprsky za oknem. Řešení je mnoho a záleží nejen na vkusu, ale také na finančních možnostech.
Další 4 fotografie v galerii
Slunečním paprskům se dá v bytě bránit pomocí stínící techniky. Každý typ má své výhody i nevýhody. / Shutterstock

Venkovní žaluzie

V případě použití venkovní žaluzie do místnosti vniká pouze minimum tepelného záření. Jeho značná část je zachycena v exteriéru – v prostoru mezi žaluzií a venkovním sklem. Teplo a záření do místnosti vniká, jedná se ovšem o minimální množství, které je daleko menší, než například při použití vnitřních žaluzií.

Vnitřní žaluzie

Při použití vnitřních žaluzií je světlo a především teplo zachyceno až v okamžiku, kdy projde sklem do interiéru. Část tepla projde do interiéru a část je zachycena žaluzií. Teplo mezi oknem a žaluzií ovšem žaluzii dále zahřívá a prochází do místnosti. Vnitřní žaluzie jsou tedy o něco méně účinné než žaluzie venkovní.

Vnitřní rolety

Pokud vás žaluzie příliš nenadchly, můžete pro stínění využít také vnitřní rolety. Nejoblíbenější jsou látkové, existují však rolety i z tradičních materiálů, jako je dřevo nebo bambus. Nevýhodou látkových rolet ale je, že se nedají prát. Cena se odvíjí od materiálu, ale v zásadě platí, že jde o levnější typ zastínění.

Venkovní rolety

Venkovní rolety lze v některých případech i zamykat a tím chránit svůj majetek. V létě fungují jako klimatizace, v zimě jako dostatečný izolant. Jejich nevýhodou je skutečnost, že pokud chcete teplo v letních měsících odizolovat, musíte rolety zcela nebo z větší části zastínit a přijít o denní světlo. Vnitřní rolety jsou o něco dražší než venkovní žaluzie. Na rozdíl od nich také dokáží odizolovat hluk z venkovního prostředí. Jsou ale náročnější na instalaci.

Japonské posuvné stěny

Japonské posuvné stěny jsou určeny do interiéru a skládají se z jednotlivých panelů, které se překrývají. Vytváří příjemné měkké světlo, ale na to, aby vynikly, potřebují velký prostor. Navíc zastínění není možné regulovat tak, jak je to třeba u žaluzií.

Fólie

Hodí se tam, kde nechceme žádné rušivé stínění. Fólie se lepí na sklo. Je možné instalovat efekt, kdy z venku je sklo zatmavené nebo zrcadlové. Jde o levnější řešení. Pokud je ale potřeba zastínit okno, ke kterému je těžší přístup pro jiné druhy stínění, je fólie skvělým řešením.

Fasádní markýzy

Fasádní markýzy u nás zatím nejsou příliš rozšířenou variantou. Pokud se pro ně ale rozhodnete, můžete s jejich pomocí snížit prostup tepla až o 90 %.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...

Cestovatelská NEJ pro milovníky výšek, velkoměstského...