Jak poznat, že přišel správný čas vyměnit starou matraci za novou?

Interier 29. října 2017 | 17:38 — Helena Malá
Základem kvalitního spánku je dobrá matrace. Víte, jak poznáte, že vaší staré matraci už odzvonilo? Není to tak složité, jak to vypadá.
Další 4 fotografie v galerii
Každá matrace jednou doslouží a pokud chcete mít kvalitní spánek, je třeba ji po pár letech nekompromisně vyměnit za novou / Shutterstock

Většina lidí přemýšlí nad výměnou matrace až v době, kdy se jim jejich skoro rozpadá. Tím si však můžete přivodit řadu zdravotních problémů. Obecně lze říci, že by se matrace měla měnit každých sedm let. Někdy je však potřeba vyměnit ji i dříve.

Jak poznat, že přišel správný čas na výměnu matrace

Existuje několik ukazatelů, které vám dají podnět, že je něco v nepořádku a že byste měli začít uvažovat o výměně. Matraci byste tedy měli vyměnit, pokud:

  • cítíte ve vaší posteli pružiny, proleženiny či hrboly
  • matrace vydává při pohybu divné zvuky
  • uprostřed matrace se vytvoří prohlubeň
  • matrace vykazuje viditelné známky opotřebení (např. hrboly, roztrhaný povlak atd.)

Pokud vaše matrace vykazuje alespoň jeden z výše uvedených bodů, je čas na její výměnu. Kromě těchto bodů můžete také vyhodnotit stav postele podle vašeho spánku. Pokud špatně spíte, ráno se probouzíte ztuhlý, bolavý a rozlámaný nebo se v noci budíte kvůli nepohodlí, jedná se o další jasné signály, které vám napovídají, že spíte na nevyhovující matraci.

Proč vyměnit matraci?

Důvodů, proč vyměnit starou matraci za novou, je hned několik. Stará proležená matrace může mít na váš zdravotní stav špatný vliv. Můžete si tak způsobit nepříjemné bolesti zad, které jsou způsobeny nedostatečnou oporou těla. Kromě toho nevhodné matrace mají vliv také na váš celkový stav a náladu.

Pokud se špatně vyspíte, v posteli se neustále převracíte a ráno se cítíte neodpočinutí, ovlivní to také váš celkový den. Starou a již nevhodnou matraci byste tedy měli vyměnit, abyste se každé ráno cítili odpočatí a plní energie.

Výběr nové matrace

Na trhu je bohatá nabídka matrací, jak ale vybrat tu správnou, aby vám vyhovovala? Matraci je nutné vybírat nejen podle svých požadavků, ale také podle polohy při spaní, její velikosti a tvrdosti.

Výběr matrace podle polohy při spaní

Spaní na boku - Při spaní na boku se zvyšuje množství tlaku na ramena a boky. Tím může docházet k nepříjemnému tlaku, který je často doprovázen necitlivostí nebo brnění v rukou a nohou. Lidé, kteří nejčastěji spí na boku, by měli volit matrace s větším odpružením. Pro tuto polohu je vhodné pořídit si středně tvrdou až měkkou matraci, která se dokonale přizpůsobí tělu.

Spaní na zádech - Lidé spící na zádech se častěji setkávají s bolestmi spodní části zad než lidé, kteří spí v jiných polohách. Proto by každý, kdo spí v poloze na zádech, měl zvolit takovou matraci, která podporuje tuto dolní část. Vyhněte se tedy příliš tvrdým i měkkým matracím, které se nedokážou perfektně přizpůsobit vašemu tělu. Vhodnou volbou je tedy středně tvrdá matrace.

Spaní na břiše - Zdravý spánek na břiše vyžaduje pevnější a tužší matrace, které dokážou udržet tělo ve správné poloze tak, aby páteř byla v optimální vodorovné poloze. Naopak je absolutně nevhodné, pokud trpíte bolestí zad a krční páteře. Pokud navíc máte pokrčenou jednu nohu, jde z hlediska zdraví o opravdu nejhorší pozici. Její klad spočívá v tom, že umí zabránit hlasitému chrápání.

Výběr matrace podle velikosti

Při výběru matrace hrají důležitou roli také rozměry a velikost matrace. Běžně dostupnými jsou matrace 180 x 200 cm a pro jediné lůžko o rozměru 90 x 200 cm. U menších postelí lze využít matrace 160 x 200 cm. Pokud vybíráte matraci, její velikost by měla být delší alespoň o 10 cm, než je vaše výška.

Šířka matrace nehraje příliš roli, většinou bývá 90 cm. Naopak výška matrace je také důležitá, neboť ovlivňuje jak komfortnost při spaní, tak i životnost matrace. Minimální výška by měla být 13 cm, lepší je však vybírat matrace s výškou 16 - 20 cm.

Pokud máte manželskou postel, určitě si kladete otázku, zda zvolit jednotnou matraci nebo matrace 1+1. To záleží na každém z vás. Obecně lze však říci, že oddělené matrace jsou lepší, neboť vy i váš partner máte jiné požadavky na pohodlí. Je tedy lepší když si každý z partnerů vybere matraci přesně na míru - tedy podle jeho výšky, hmotnosti a spánkové polohy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Deset nejúžasnějších muzeí na světě. Tip na podzimní aktivity

Nezapomenutelný zážitek: Objevte kouzlo liduprázdné zěmě,...

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo...

Prodlužte si léto. Krásné pláže, teplé moře i starověké...

Chcete krásné zážitky i fotografie? Pět tipů, kam se vydat...

Zima se blíží. Tyrolský poklad mezi ledovci láká všechny...

Pět dobrých rad pro plánování příští dovolené....