Uspořádání pokojů podle světových stran: Má zásadní vliv na pohodu v jednotlivých místnostech

Interier 02. září 2017 | 19:55 — Anna Novotná
Když si člověk koupí byt či dům, obvykle si nemůže příliš vybírat, zda je rozmístění pokojů podle světových stran zrovna ideální. Lépe to jde, pokud dům stavíte zcela nový. Světové strany mají na pohodu v jednotlivých pokojích docela zásadní vliv. Právě světová strana vám totiž určí, zda bude v interiéru příliš temno a studeno nebo naopak moc horko.
Dalších 5 fotografií v galerii
Víte, jak v bytě či domě ideálně orientovat místnosti? / Shutterstock

I když se na první pohled zdá, že byt či dům orientovaný na jih je ideální varianta, není tomu tak. Po prvním horkém létě by o nepříjemném vedru mohli majitelé takových bytů mluvit hodně dlouho. 

Orientace pokojů dle světových stran

  • Východ – ložnice, pracovny, kuchyně
  • Jihovýchod – dětský pokoj, obývací pokoj
  • Jih – obývací pokoj, dětský pokoj
  • Jihozápad – dětský pokoj, obývací pokoj
  • Západ – ložnice a dětský pokoj
  • Sever – kuchyně, WC, koupelna
  • Severovýchod – šatna, kuchyně, sociální zařízení
  • Severozápad – sociální zařízení, chodba, kuchyně

Obývací pokoj: Nejlepší je orientace na jih

V obývacím pokoji většinou trávíme nejvíce času. Podle odborníků by právě nejčastěji využívané místnosti měly být orientovány jižním nebo alespoň jihozápadním směrem. Tato orientace zajistí co nejdelší přístup slunečních paprsků do interiéru. 

Sever nebo východ patří kuchyni

Pokud je byt dispozičně členěný tak, že kuchyně je oddělená od obývacího pokoje, měla by ideálně směřovat na sever nebo východ. Ne vždycky je to ale možné. Kuchyňské kouty se nyní propojují s obývákem, vzniká tak rozšířený obývací prostor.

Na druhou stranu, v kuchyni, kde se většinou vaří a kde je většinou umístěna i lednička, nepotřebujeme tolik tepla a světla. Právě naopak. Z tohoto důvodu je vhodné orientovat kuchyň na severní či východní stranu, kde přece jen bývá chladněji.

Ložnici orientujte nejlépe na východ

Pro kvalitní spánek je potřeba vytvořit co nejlepší podmínky. V ložnici by nemělo být příliš teplo. Logicky je proto vhodné umístit ji na světové strany, které nejsou tolik vystaveny slunci. Optimální je východní směr. Večer nebude místnost přehřátá a ráno se naopak můžete těšit na první sluneční paprsky, které vám pomohou vstát.

Špatně určitě není ani orientace ložnice na severní stranu. Někdy nám v takové místnosti ale může být až příliš chladno (záleží na konkrétní situaci). Ani západní strana nemusí být pro ložnici nevhodná. Je ale třeba počítat s tím, že v létě slunce zapadá dlouho. Podobnou situaci lze řešit například žaluziemi nebo jiným kvalitním zastíněním.

Kam umístit dětský pokoj?

Dispozice bytu bývají většinou dané a zpravidla někde zbude místo na dětský pokoj. Pokud máte to štěstí a byt si teprve vybíráte, zkuste myslet i na své potomky. Ideální je orientace na jih, protože do pokojíčku jde slunce z východní strany, plynule osvětluje prostor během dne a místnost zůstává příjemně prosvětlená i k večeru. Tmu, která je pro spánek důležitá, zajistí žaluzie.

Orientace dalších místností v bytě

V každém bytě je i sociální zařízení. WC a koupelna nejsou zrovna prostory, kde bychom trávili spoustu času a jejich orientaci proto není třeba příliš řešit. Jiné je to ale s domácí pracovnou, která by nám měla ideálně poskytnout dostatek světla a příjemné klima pro práci. Ideální je orientovat pracovnu na východní nebo jihovýchodní stranu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zájezd do Londýna pro děti: Zažijte na vlastní kůži čarodějnickou školu Harryho Pottera

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...