Vykouzlete si doma tu nejkrásnější atmosféru pomocí interiérových vůní

Interier 15. listopadu 2017 | 20:13 — Anna Novotná
Bytové parfémy jsou oblíbeným prostředkem pro zpříjemnění atmosféry doma. Vnímání vůní, nebo naopak zápachů, výrazně ovlivňuje činnost lidského mozku.
Další 1 fotografie v galerii
Interiérové vůně ovlivňují naši náladu / Shutterstock

Doma ale i ve firemních prostorech se interiérové vůně používají pro zpříjemnění atmosféry, nálady, navození vzpomínek nebo zlepšení celkového pocitu z prostředí, ve kterém pobýváme.

Je potřeba vybírat s rozmyslem

Stejně tak jako může příjemná vůně zlepšit vaši náladu, výběr nevhodného parfému může způsobit pravý opak. Správný parfém by měl být nenásilný, dlouhodobě příjemný, a hlavně podáván ve správném množství.

Existuje mnoho faktorů, kterými bychom se měli při výběru bytového parfému řídit. Ať už používáte k šíření vůně difuzér, aroma lampu nebo katalytickou lampu, tím naprosto základním parametrem pro výběr správného parfému je roční období.

Podzimní listí

Podzim je podobně jako jaro, obdobím velké přeměny. Vše se zbarvuje do žluto červených tónů, stromy shazují listí a příroda se pomalu připravuje na zimní odpočinek. V podzimním období přichází na řadu těžší a sladké dřevité vůně, které mohou být i s nádechem orientu.

Nejčastěji používané podzimní vůně bývají s příměsí kardamonu, bergamotu, ale také jasmínu nebo vanilky. Podzim je samozřejmě také časem sklizní a proto určitě není na škodu zvolit parfém se sladšími nádechy zrajícího ovoce. Tím může být například jablko, švestky, ostružiny, pomeranče nebo mandarinky.

Zimní spánek, sníh a mráz 

I když se v zimě může zdát, že všechny přírodní vůně jsou pryč, opak je pravdou. Zimní období je časem prožitků a vzpomínek. A právě ty vám mohou správné parfémy nadmíru zpříjemnit. Nedostatek slunce, krátký den i častý pobyt doma, způsobují u mnoha lidí horší náladu. Zvolením správných bytových vůní si ji můžete výrazně zlepšit.

Zima je od pradávna obdobím silných, kořeněných a orientálních vůní, zejména pak Vánoce. Časté bývají parfémy s nádechy kadidla, bergamotu, čokolády, medu, vanilky, pomerančů a další řady výrazných tónů nebo jejich kombinací. 

Vánoce

K Vánocům patří typické vůně, při jejichž vyslovení se vám automaticky vybaví atmosféra nejkrásnějších svátků v roce. Vánoce jsou nejen dárky pod stromečkem, kapr na talíři a příjemná vůně jehličí, ale i jiné vůně, které jsou s Vánocemi spjaté.

Nelze pominout odedávna známou purpuru na plotně, a nebo doutnající františky, také vůně čerstvě upečeného cukroví s vanilkou, a nebo perníčků, jejichž vůně je naprosto nezaměnitelná. Nejčastěji však jsou původcem krásných vůní různé druhy koření. Základem vánočních vůní bývá skořice, vanilky, kterou máme spojenou s vanilkovými rohlíčky, borovice nebo citrusových plodů. Všechny tyto vůně vám pomohou vytvořit krásnou vánoční atmosféru.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jennifer Lopez v celé své kráse: V plavkách předvedla fantastikou postavičku!

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...

Zpříjemněte si večery vlastnoručně vyrobenou vonnou lampou