Vyznejte se v materiálech, ze kterých se vyrábí nábytek. Pomůže vám to při výběru toho nejvhodnějšího

Interier 17. listopadu 2017 | 09:13 — Anna Novotná
Vybavení domácností se už dávno nekupuje na celý život. Obvykle se vše obnovuje a mění podle finančních možností i módních trendů. Základním požadavkem bývá „kvalita za rozumnou cenu“. K tomu je zapotřebí vyznat se v materiálech, ze kterých se nábytek vyrábí.
Dalších 6 fotografií v galerii
Nejideálnější se zdá být dřevo / Shutterstock

Zatímco v dávné minulosti se téměř všechen nábytek vyráběl ze dřeva, nyní trh nabízí mnohem více možností. Výrobci využívají především různé deskové materiály, které se vzájemně liší uspořádáním a hrubostí dřevěné drti a typem pojiva. Podle toho se pak desky liší a mají odlišnou pevnost, pružnost, tvrdost i odolnost.

Dřevotříska DTD

Velmi populární jsou při výrobě nábytku dřevotřískové desky, které se vyrábí slisováním rozdrceného materiálu pomocí formaldehydových pryskyřic. Samotná dřevotříska není odolná proti vlhkosti a z tohoto důvodu se obvykle ošetřuje. Vznikají tak lamino desky, dýhování, lamináty a pod. I když má dřevotříska poměrně řídkou strukturu, hodí se pro výrobu i všestranné zpracování. 

Lamino LTD

V současné době je nejpoužívanějším materiálem při výrobě skříňového i kuchyňského nábytku lamino. Jeho hlavní výhodou je cenová dostupnost a stovky dekorů. Povrch může mít nejen libovolnou barvu, ale také strukturu. Uvnitř lamino desky je dřevotříska. Následně je polepená laminovacím papírem, který se zalije pryskyřicí.

Lamino není laminát

Levný nábytek z lamina je všeobecně rozšířený a velmi dostupný. Od lamina je ale nutné odlišovat laminát. Laminátové desky jsou opatřené povrchem z laminátu, který je vrstvený. Laminátové desky jsou silnější a odolnější. Opět tvoří jejich jádro dřevotříska. Desky s laminátem se používají na příklad v kuchyních na pracovní desky.

Dýhovaný nábytek

Zejména pro estetický vzhled se používá dýhování. Základem je i v tomto případě dřevotřísková deska (případně MDF deska). Na tu se lepí tenký dřevěný list – dýha, což je tenký plát dřeva o tloušťce zhruba 0,3 mm - 4 mm. Dýha se moří různými odstíny a následně se opatří polyuretanovým lakem. Podobně jako u lamina jsou i u dýhovaných desek hrany uhlazeny. Zatímco u lamina se na hrany používá plast, u dýhy je to dřevo. 

Masiv

Dřevěný nábytek se vyrábí z nejrůznějších stromů. Mezi nejlevnější patří smrk a borovice. Nejdražší jsou exotické dřeviny. Pro výrobu z masivu je ideální středová fošna, ale ta je v každém kmeni pouze jedna. Z toho důvodu se krajní části kmene řežou, skládají a slepují, aby vznikly velké dřevěné desky. Masivní dřevo je léty prověřený stavební materiál, který splňuje nejvyšší kritéria pro zdravý domov. Navíc je pevný, kvalitní a dlouho vydrží. Údržba je o něco náročnější, protože dřevo je třeba občas ošetřit olejem a voskem. 

Vyplavené dřevo

Originálně vypadá nábytek z vyplaveného dřeva. Je vyrobený ze dřeva, které dlouhodobě omývala voda – ideálně mořská. Nábytek je poskládán z menších kusů dřevěných desek, které jsou viditelně pospojovány. Záměrem je vytvoření nádechu přímořských oblastí a historie. Díky patině a suššímu vzhledu působí nábytek oduševněle a výtečně tak ladí do romantických prostor. Výhodné také je, že používání vyplaveného dřeva je velmi ekologické. Pokud vás po čase omrzí, můžete ho natřít speciálním impregnačním olejem či lazurou a dosáhnete tak vzhledu, který vám bude vyhovovat. 

Teak 

Teak je velmi žádaný pro výrobu zahradního nábytku. Důvodem je i to, že teakové dřevo a kvalitní nábytek z něj vyrobený neztrácí nic ze své hodnoty ani po mnoha letech. Vypadá luxusně a přitom nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Je ale vhodné ho občas natřít speciálním olejem. Pro zahradní nábytek se používají i další exotické dřeviny, které mají výtečné vlastnosti. Takový nábytek pak vydrží desetiletí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Umělá inteligence pátrá po zdroji záhadných rádiových signálů přicházejících z vesmíru

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...

Zpříjemněte si večery vlastnoručně vyrobenou vonnou lampou