Pohrajte si s osvětlením jednotlivých částí interiéru a vytvořte jedinečnou atmosféru

Interier 18. listopadu 2017 | 11:22 — Anna Novotná
Jedinému lustru uprostřed místnosti již dávno odzvonilo, u místností s nižším stropem nebo menších rozměrů módní trendy od instalace hlavního svítidla úplně ustupují.
Dalších 12 fotografií v galerii
Led světla poslouží jako snadná dekorace nejen o Vánocích / Pinterest

V zájmu pohodlí je však potřeba dodržet základní pravidlo, že vypínač alespoň jednoho zdroje světla bychom měli být snadno po ruce bezprostředně po vstupu do místnosti.

Pro příjemnou atmosféru

Instalací několika světelných zdrojů namísto centrálního snadno vytvoříme v menší místnosti několik zákoutí, které vykouzlí nenapodobitelnou atmosféru, a přitom dokážou společnými silami osvětlit v případě potřeby celý prostor. Stojací lampa příjemně prosvětlí tmavší zákoutí, které rádi vyhledáváme ve chvílích odpočinku s napínavou knihou a šálkem dobré kávy, nástěnná zase lehce osvětlí prostor se sedací soupravou, opticky zvýší prostor a současně ponechá prostor pro romantickou záři svíček. Právě pro takový druh osvětlení je ideální třeba lampa neobvyklých geometrických tvarů, vydávající teplé žluté světlo.

Královna každého interiéru

Stojací lampa by v žádném moderním interiéru neměla chybět. Při jejím výběru bychom nejprve měli zvážit, jakému účelu bude sloužit. Pokud má pouze osvětlovat tmavší kout místnosti, může být dobrou volbou lampa se stínítkem, obráceným směrem vzhůru. Jestliže naopak hledáme lampu na čtení, pak bude vhodnější efektní komplet s polohovatelnými stínítky. Některé modely bývají vybaveny i otáčecím ramenem nebo jsou výškově nastavitelné.

Nebojme se designových kousků

Je to právě stojací lampa, která splní naše nároky na osvětlení a současně může sloužit jako skvělá dekorace. Důležitou roli hraje stínidlo, které může být vyrobeno z velmi rozmanitých materiálů. Nejčastěji se používá mléčné či barevné sklo, kov a plast, poměrně snadno ale na trhu najdeme i originální kousky třeba z bambusového vlákna, papíru, různých druhů látek nebo dokonce peří. K dispozici je i pestrá škála designů, od elegantně moderního přes starožitný až po retro styl.

Na práci si posviťme

Samostatnou kapitolou je funkční a současně i moderní osvětlení pracovního prostoru, rozhodně to však neznamená, že by muselo připomínat kancelář. I když využíváme při práci hlavně počítač, občas si potřebujeme něco poznamenat nebo přečíst psané či tištěné poznámky. Proč si tedy nevybavit něčím zcela unikátním a neokoukaným právě pracovní plochu?

Jeden extra kousek neuškodí

Ideálním řešením může být třeba designový kousek, který se dá podle potřeby libovolně otáčet a naklánět. Díky široké nabídce na trhu ho lze snadno stylově sladit s ostatními svítidly v prostoru, při jeho výběru bychom ale neměli zapomenout právě na jeho potřebnou funkčnost. Pro pracovní účely je stále nejvhodnější volit jasnější světlo zářivek.

LED světla rozsvítí nejen Vánoce

LED světla jsou levná a všestranná. Nejedná se o nijak drahou záležitost a využijete i mimo vánoční dny. Seženete je v obchodech s nábytkem i ve velkém na internetu. Praktičtější jsou ta, na která vám bude stačit baterie. Můžete si vybrat z různých barevných variací, ale nejlépe bude vypadat klasické bílé nebo žluté světlo, které působí elegantně i moderně. Pokud chcete oživit své bydlení, dát bytu šmrnc a hledáte něco osobitého a originálního, inspirujte se v našem článku o výrobcích ze dřeva. Dřevo vám poslouží jako materiál pro výrobu úžasných vychytávek do domácnosti. Jak nádherně ozdobit byt či dům pomocí světel se podívejte v naší v galerii.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Aktivní dovolená v italských Alpách vás dostane

Kam vyrazit za poznáváním přírodních a historických krás...

Chcete poznat úplně jinou Itálii? Zajeďte si na jih do...

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v...

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní...

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...