Rámujeme obrazy. Víte vůbec, jak je rozvěsit v ložnici a jak v koupelně?

Interier 11. prosince 2017 | 10:55 — Marie Drahá
Pokud chcete doladit interiér pokoje obrázky, vyvarujte se nejčastější chyby: nesnažte se sladit rám obrazu s nábytkem. Ladit by měl totiž především s výjevem samotným. Většinou nic nepokazíte černou nebo bílou barvou. Pozor ale na materiál, ne ke všemu se hodí všechno.
Další 3 fotografie v galerii
U obrázkových stěn platí pravidlo, že větší mají být uprostřed / Shutterstock

Když vám neteče voda, jdete za instalatérem. S daňovým přiznáním se raději obrátíte na účetní. Nechte si poradit i s obrazy – třeba u galeristy nebo ve specializované prodejně. Vyplatí se to především, pokud chcete nechat zarámovat cenný kousek. Volbu rámu totiž ovlivňuje kromě jeho ceny barevnost a styl obrazu. Rám jej může podpořit, zdokonalit, anebo naopak úplně shodit. Kvalitní zarámování obrazu navíc může stát i tisíce. A kdyby se vám pak nehodil do interiéru, byly by to vyhozené peníze.

Materiál

K historickému obrazu se hodí dřevěný rám nebo rám s patinou. Dát jej do plastu by bylo odstrašující. Zrcadla, velká olejová plátna a obrazy vyniknou nejlépe ve vyřezávaných a zdobených rámech. Fotografiím sluší tenké kovové rámečky, většinou se také paspartují. Vytvořením prostoru mezi sklem a snímkem se sklo na fotku nelepí, což zabrání poškození fotky.

Obrazy, na které nemá přijít prach nebo voda, patří pod sklo. Konkrétně na fotografie se používá často antireflexní sklo, které jej chrání před vyblednutím a zamezuje odleskům. Bohužel je dražší a křehké. Alternativou je plexisklo, případně laminace. Sklo naopak není žádoucí v případě malovaných kousků na plátně, protože by potlačilo jejich barevnost.

Neméně důležitá je při výběru rámu také barevnost obrazu. Rám by měl zopakovat jednu z barev, které ohraničuje. U pestrobarevných obrazů je důležité dodržet toto pravidlo dvojnásob. Hlavní musí být dojem z obrazu, nikoliv z rámu. Současně by měly tvořit jednotu. Obecně platí, že pro olejové obrazy se hodí tmavé dřevěné rámy, mohou být i se zlatým okrajem, případně falešné zlaté rámy s antickým vzhledem. Akvarelové malby se umisťují do rámů v pastelových barvách, například plakáty do úzkých lišt ve výrazných barvách, oceli, dřeva i kovu.

Umístění

Není jedno, jestli věšíte obrazy do ložnice nebo do koupelny. Aby se do interiéru hodily, musí podtrhnout atmosféru místa. Ostatně je to jedna z prvních věcí, na kterou se vás odborníci při výběru rámu zeptají.

Obývací pokoj

Zohlednit byste měli velikost stěn i nábytku v pokoji. Nad velkou pohovkou se například hezky vyjímají velké a plakátové nástěnné obrazy. Pokud chcete vytvořit obrázkovou stěnu, větší pověste raději doprostřed. Platí také pravidlo, že malé obrazy nepatří pod velké, ale naopak. Velmi širokou stěnu opticky zúžíte pomocí obrazů zavěšených pod sebou. Jestli zvolíte motivy přírody, meditativní obrázky nebo snímky velkoměst, záleží už je na vás. Jak dát sedačce na zimu nový kabát si přečtěte zde.

Dětský pokoj

Při výběru obrázků je dobré vzít v potaz koníčky dítěte. Nad větší kusy nábytku, stejně tak nad postel, se hodí velkoformátové obrazy, prázdná stěna žadoní o skupinu menších. Úzké stěny budou působit širším dojmem, pokud obrazy pověsíte vedle sebe. A zvažte sklo, aby nedošlo při dovádění dětí ke zbytečnému úrazu.

Koupelna

Plážové motivy, škeble, ryby i majáky vypadají v koupelně atraktivně. Pokud máte koupelnu prostornou, můžete si dovolit i větší formát obrazu. Do menší se však hodí středně velké nebo malé obrázky, případně skupiny. A jak už bylo řečeno, úzkou zeď rozšíříte obrázky vedle sebe, širokou zeď zúžíte obrázky nad sebou. V koupelně je vlhko, tam pozor na dražší originály.

Ložnice

Jakou atmosféru chcete vyvolat? Meditativní, nebo spíš kreativní? Výběr obrazu se řídí především vaším osobním vkusem. Dbejte pouze na to, aby se hlavní barva obrazu hodila k zařízení a vytvářela příjemný protiklad k barvě stěny. Vzhledem k tomu, že ložnici tvoří větší kusy nábytku, hodí se do ní i velkoformátové obrazy. Originální jsou vlastní motivy namalované na plátno.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili kolem Jupiteru dalších dvanáct dosud neznámých měsíců

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...