Když jsou dva a každý chce své soukromí. Jak rozdělit dětský pokoj bez stavebních úprav?

Interier 13. ledna 2018 | 17:49 — Marie Drahá
Malý byt a jeden pokoj, o který se musí podělit dvě děti. Jak jej chytře rozdělit? Nemusíte jít hned do sádrokartonu. Jde to i pomocí barev, nábytku, posuvné stěny, závěsu nebo paravánu. Prostor otevřete, jen když se to bude hodit.
Dalších 5 fotografií v galerii
Čím jsou děti starší, tím víc touží po vlastním soukromí / Shutterstock

Mladší by byl se starším nejraději pořád, staršímu ale leze mladší často na nervy. Potřebuje své soukromí. Snem všech dětí je však mít svůj vlastní pokoj. Pokud to není v možnostech rodičů, existuje několik jednoduchých triků, jak zařídit, aby byli relativně spokojení oba sourozenci.

Barvy

Proč malovat dětský pokoj jednou barvou? Pohrajte si s barvami tak, že opticky vytyčí jednotlivé části pokoje. Dvě nebo tři barvy s nábytkem a doplňky v podobných odstínech jasně určí, která část pokoje komu patří. Barevné rozlišení si přitom děti mohou (za pomoci vaší rady) sami vybrat. Užitečné rady při zařizování dětského či studentského pokoje najdete zde.

Nábytek

Pokud to prostory dovolí, může pokoj rozdělit nábytková stěna přístupná z obou stran. Vhodné jsou pro to libovolně skládací policové díly, v nichž mohou být knihy, krabice s hračkami i deskové hry. Neměly by však rozdělit pokoj úplně.

Děti si občas domů pozvou kamarády. V malém bytě není možné mít všechno ve dvojím provedení. Dobrou variantou je variabilní nábytek, který mění svou funkci podle potřeby. Odkládací stolek sourozence poslouží návštěvě, která si potřebuje sednout. Snadno přesunutelné jsou také sedáky, pytle, nebo taburety.

Panelová stěna

Posuvná panelová stěna je stále oblíbenějším řešením v moderním interiéru, a to nejen v případě dětských pokojů. Při správném výběru látky se sladí s jakýmkoli typem domácnosti. Funguje tak, že jsou látky připevněny v horní části místnosti na posuvné profily pomocí suchého zipu. Panely lze shrnovat pomocí ovládací šňůrky nebo tyčky od středu, na pravou či levou stranu.

Roleta nebo závěs

K rozdělení místnosti slouží i panelové závěsy. Jeden vyjde na několik stovek korun a podobně jako roleta zatemní část pokoje v případě, kdy si jeden ze sourozenců chce večer ještě číst. Nabídka je široká, takže může být i hezkou dekorací a oživením dětského pokoje.

Paravan

Umí poskytnout dostatečné soukromí, působí vzdušně a dá se během minuty složit a schovat. Protože je variabilní, poslouží v dětském pokoji, koupelně nebo třeba obýváku. Sehnat se dá z nejrůznějších materiálů, barev i dekorů. Jednoduše jej sladíte s vaší domácností.

I při optickém rozdělení dětského pokoje je vždy potřeba dbát na to, aby obě z dětí měly ve svém koutku dostatek světla, ideálně přístup k oknu. Žít v tmavé kobce nestojí ani za kýžené soukromí. Pokoj s jedním oknem můžeme rozdělit jenom do výšky parapetu, například skříňkami.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jennifer Lopez v celé své kráse: V plavkách předvedla fantastikou postavičku!

Aby vám květiny dělaly radost i příští rok, je třeba...

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...