Potřebujete oživit nudný interiér? Rozjasněte jej puntíky

Interier 26. ledna 2018 | 15:37 — Marie Drahá
Putníky jsou nesmrtelné. Milujete je na oblečení? Experimentovat s nimi můžete také v interiéru! Jsou veselé, hravé a prozrazují ženskou ruku. Váš domov s nimi už nikdy nebude fádní.
Dalších 9 fotografií v galerii
I různé varianty puntíků pospolu působí hravě v dětském pokoji / Shutterstock

Když se podíváme do historie, nenajdeme období, kdy by puntíky byly „out“. Dámskou módu ovládly už ve 30. letech 19. století a od té doby vždy jen měnily podobu. Mezi dvěma světovými válkami frčely drobné puntíky na černé nebo modré látce. V padesátých letech byly v oblibě v bílé a červené, šedesátky jsou pro puntíky doslova typické. I proto se obvykle tento vzor řadí do kategorie retro.

S putníky už roky pracují i bytoví designéři. Najdeme je na nábytku, obrazech, nádobí, drobných dekoracích, ale také na tapetách a v podobě různých šablon. Který muž se neotočí za ženou, která má na sobě puntíky? A stejně působí i v interiéru! Jsou nepřehlédnutelné. Puntíky působí vždycky vesele a vzbuzují dobrou náladu. Umožňují projevit vlastní individualitu. Je třeba s nimi však zacházet opatrně, aby se neokoukaly. Platí, že drobný dekor působí něžně a domácky, zatímco velká kola jsou nápadná a poutají větší pozornost. Kouzlení s barvami v interiéru dělá divy. Barvy dokáží ovlivnit lidskou psychiku i opticky zvětšit místnost.

Puntíky na stěnách

Ozdobit si puntíky celou místnost by se vám brzy zprotivilo. Vyberte jen jednu zeď, případně její část. Pokus je chcete v obýváku, vhodnější je prostor za sedačkou, kam neupíráte oči. Puntíky totiž dokážou také rychle unavit. Povzbuzovačem jsou, když se na ně nedíváte pořád. Následně zvažte, jaké puntíky zvolíte. Vícebarevná kolečka se hodí do dětských pokojů, jemné pastelové barvy se například vyjímají hezky na bílé stěně v ložnici nad postelí. Červenobílá kombinace bude vypadat skvěle ve venkovských interiérech.

Puntíky vám na stěnu namaluje malíř pomocí kulatých šablon. Zvolit si lze jakoukoliv barvu i velikost na jakýkoliv podklad – záleží jen na tom, aby se vám barevná kombinace hodila do interiéru. Na výběr je také spousta tapet, případně samolepek na zeď. S těmi to bude jistě jednodušší, navíc se dají snadno sundat. Vyjímat se bude hezky na stěně i motiv složený z puntíků.

Na zkoušku textilie

Říká se, že pokud chcete zjistit, jestli vašemu interiéru budou puntíky slušet, je dobré začít textiliemi, například povlečením na polštářky nebo ložní prádlo. Domácnost oživí stejně hezky a když se vám nebudou líbit, nebo vás omrzí, jednoduše převlečete. Zajímavou variantou jsou i puntíkované podsedáky, zástěra do kuchyně, kuchyňské chňapky či přehozy přes křesla. Pořídit si například puntíkovanou sedací soupravu chce už trochu odvahy, ale buďte si jisti tím, že bude v pokoji nepřehlédnutelná. Neměla by se však bít s jinými výraznými motivy. Puntík se může objevit i na záclonách, ubrusech či ubrouscích. Ladí i s proužkem a kostičkou!

Veselé nádobí

S puntíkatými talířky nebo příbory snad nikdy nebudete mít špatnou náladu. Velmi hezký je tento motiv i na konvičkách, dózách, hrníčcích nebo zapékacích miskách. Puntíkované můžete mít květináče i talířek na stěně. Zahalit do nich můžete i kuchyňskou linku. A pokud na to nebudete mít odvahu, co začít sbírat puntíkované hrníčky? Postavené na lince nebo poličkách podél schodů vytvoří nápaditou dekoraci.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných lahůdek

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných...

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu...

Krušné hory: Skiareál Klínovec lyžařům letos nabídne...

Na letištích i v letadlech na vás číhají miliony bakterií....

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás...

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Zavřít reklamu