Aby se poslech stal prožitkem. Co by dnes nemělo nikomu chybět v obýváku?

Interier 29. ledna 2018 | 15:36 — Marie Drahá
Gramofon se znovu zabydlel v českých domácnostech. Staromilci dávají přednost přehrávačům, které známe z první poloviny minulého století, milovníci moderny naopak přístrojům s nejvychytanějším designem. Důvodem jsou hromady starých nahrávek, které zůstaly doma, ale také hudební prožitek.
Dalších 5 fotografií v galerii
Je to rituál. Jemně očistit, nasadit a opatrně položit jehlu / Pixabay

Za komunistů se elpíčka prodávala pod pultem, v novém tisíciletí se jich lidé začali zbavovat. Kdo si je však nechal, nelitoval. Éra gramofonů je zpět, potvrzují výrobci. Zájem o ně rok od roku roste. Lidé se vracejí k věcem, které mají rádi. Dnešní gramofony jsou navíc technologicky na daleko lepší úrovni. Mají lepší kvalitu zvuku a dokážou překopírovat záznam z LP přes USB na disc počítače. Máme tak jistotu, že o oblíbené hity nepřijdeme. Ale přece jen: poslech gramofonové desky je nezaměnitelný.

Zvuk je autentický

Důvodem je zvuk. Desky totiž využívají techniku analogového záznamu, který je snímaný mechanicky pomocí jehly. Na rozdíl od digitálního záznamu není zdaleka tak kvalitní, ale identický. To je jeho hlavní benefit. Nostalgičtí posluchači navíc milují ten rituál, kdy desku opatrně vyjmou z obalu, očistí, nasadí jehlu a po přehrátí jedné strany ji zase otočí.

Chrčí? Potom je oblíbená

S vinylem je však třeba zacházet doslova v rukavičkách. Poškodí jej špatná manipulace, způsob používání gramofonu, ale i poškrábání, vlhkost nebo prach. Analogový záznam je mnohem náchylnější na změny a výsledkem mohou být šumy nebo praskání. Kvalita zvuku se navíc snižuje s počtem přehrávání. Tím spíš však působí autenticky, řekli by staromilci, a pokochali se velkoformátovým obalem.

Do každého interiéru

Gramofon je originálním doplňkem každého interiéru. Jejich nabídka je velmi široká. Vybírat lze z kulatých i hranatých tvarů, různých materiálů, přírodní nebo barevné. Nejprodávanější jsou rustikální nebo retro kousky, které se dají sehnat už kolem čtyř tisíc korun. Gramofon se však dá pořídit i za desítky nebo stovky tisíc korun! I ty nejběžnější disponují manuálním vyhledáváním rádiových stanic, automatickým spouštěním jehly, CD přehrávačem, šuplíkem na kazety a vstupem pro USB. Designovým kouskem v interiéru mohou být i zajímavé nástěnné hodiny.

Kde sehnat dobré LP?

Řada lidí má stále gramofonové desky doma na půdě, stačí se jen poptat. Vinyl nabízejí i antikvariáty nebo internetové bazary. A dobrou zprávou je, že ke klasickým LP se vracejí i někteří hudební interpreti - a to navzdory nesporným výhodám digitalizace.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Země vína, ostrého guláše, čardáše a termálních pramenů: Maďarsko stojí určitě za návštěvu

Aktivní dovolená v italských Alpách vás dostane

Kam vyrazit za poznáváním přírodních a historických krás...

Chcete poznat úplně jinou Itálii? Zajeďte si na jih do...

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v...

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní...

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...