Nepodléhejte okamžiku a vyberte záclony tak, aby se vám do interiéru opravdu hodily

Interier 31. ledna 2018 | 15:30 — Marie Drahá
Záclony s tisíci různými barevnými ornamenty už se dávno nenosí. Síla je v jednoduchosti. Většina žen volí čistý styl – buďto domácnost bez záclon, anebo zcela jednoduchou průsvitnou tkaninu bez vzorů, která interiér zútulní. I při jejím výběru je však dobré řídit se několika radami.
Dalších 7 fotografií v galerii
I v případě záclon platí, že není bílá jako bílá / Pixabay

Argument, že na záclony se práší, takže tím líp, pokud je doma mít nebudeme, je lichý. Prachu se úplně nezbavíme nikdy a když nesedá na záclony, tak na žaluzie. A co je lepší? Faktem naopak je, že jakákoliv textilie v místnosti interiér dotvoří. Nevypadá tak stroze a působí útulněji. I my se v takovém pokoji cítíme lépe. Navíc záclony nejsou pouze módním doplňkem, ale vytvářejí určité soukromí, rozptylují světlo a tlumí zvuky. Abychom však nešlápli vedle, je třeba si před koupí záclon připomenout pár základních pravidel.

Dostatečné množství

Pokud už se pro záclonu rozhodnete, nevyplatí se šetřit na množství látky. Kolik jí potřebujete? Výpočet je jednoduchý. Změříte si šířku okna, případně lanka nebo tyče, a vynásobíte aspoň dvěma, lépe dvěma a půl.

Každou záclonu je třeba nařasit, natažená na rovno opravdu nevypadá hezky – ani na chodbě. Jak docílit útulné předsíně a chodby, se dozvíte zde. Další variantou je pořízení kusových záclon už přímo s očky, které jednoduše pověsíte. Pozor, nemusí sedět velikostně a bude zřejmě potřeba je upravit.

Volba délky

Jak bude záclona dlouhá, záleží pouze na vás. Dlouhé záclony až po zem vypadají luxusněji a elegantněji, ale nejsou moc praktické v kuchyni ani na chodbě. Hodí se spíš do obývacích pokojů nebo do ložnice. Lepší výhled z okna a větší prostor na parapetu umožní kratší záclony do poloviny okna nebo vykrojené. Někteří designéři se k nim však nepřiklánějí a doporučují raději záclony překřížit a uchytit po bocích, případně zvolit římské rolety.

Sladit s interiérem

Záclony se nevyplatí nakupovat nahodile. Je to jako s oblečením. Jdete do obchodu, koupíte halenku, která vás na první pohled zaujme, ale za dva roky zjistíte, že jste ji měla na sobě všeho všudy třikrát. Při koupi jste nemyslela na to, jestli se vám bude hodit ke zbytku šactva. To samé platí u záclon. Aby se vám za pár týdnů nebo měsíců neomrzely, musí ladit s interiérem. Neznamená, že pokud máte výraznou sedačku s květinovým vzorem, vyberete záclonu s podobným dekorem. Naopak. Méně znamená více. Nápaditou záclonu si můžete dovolit v případě, že je zbytek interiéru spíš minimalistický. Jinak by se mohlo stát, že se vaše obydlí stane centrem nevkusu. Chybu většinou neuděláte se zcela hladkou textilií bez vzorů. Výjimkou bývá dětský pokoj.

Pozor na odstíny

Roli hraje i barva. V případě záclon stále vede bílá nebo krémová, ale i ty mají desítky odstínů! Kromě ostatních barev, které máte v interiéru, si před koupí všimněte, jaké máte zdi. Sněhově bílé, teplý odstín s kapkou žluté nebo oranžové? Pokud se netrefíte, může vypadat nová záclona zapraně, nebo stěny zežloutle. Vyplatí se sladit interiér buď do teplých, nebo naopak studených barev. Kombinace většinou nebývají příliš zdařilé.

Kde je koupit?

Nejjednodušším a nejpohodlnějším způsobem je objednat si záclony přes internet. Přímo z pohodlí domova si zvolíte velikost i dekor. Jen musíte počítat s tím, že mohou fotky lehce zkreslovat a záclona může „naživo“ vypadat trochu jinak. To samé platí o odstínu. Osvědčenější variantou je vybrat záclonu v prodejně, ať už kusovou nebo metrážovou.

Náš tip:

Pokud chcete mít záclony v interiéru skutečně vychytané, pozvěte si domů odborníka. Řada prodejců tuto službu nabízí. Vybere vám záclony přesně na míru a tak, aby odpovídaly vašemu interiéru a vkusu nevyjímaje.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Filmový festival zahájen: Okouzlující Daniela Peštová ohromila Vary!

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...