15 skvělých tipů, jak uložit boty všech členů domácnosti poházené v předsíni

Interier 18. února 2018 | 10:30 — Marie Drahá
Udržet pořádek ve čtyřčlenné domácnosti je někdy kumšt. A začíná to už předsíní. Každý používá v sezoně několik párů bot a při vstupu do domu je to znát. Jaká je to ale vizitka, když přijde návštěva? Zřejmě je na čase pořídit si pořádný botník.
Dalších 15 fotografií v galerii
Boty jsou vizitkou člověka a jejich uložení jakbysmet / Pixabay

Boty jsou vášní mnoha žen. Pokud jsou v domě navíc děti, desítka párů povalujících se na chodbě není žádnou výjimkou. Bohužel to vypovídá o nepořádnosti a nesystematičnosti domácnosti. Nehledě na to, že se takovým způsobem boty ničí. Nejsou přitom nijak levné.

Přesná pravidla, kam se hodí jaký typ botníku, neexistují. V prvé řadě je však třeba řešit velikost, a to v závislosti na prostorách, které v domě nebo bytě máte. Přestavy jsou jedna věc, místo věc druhá. Není přitom pravidlo, že botník musí stát nutně v předsíni. Pokud je tam místa minimum, můžete zvolit botníky dva. V předsíni dvě pohotovostní police a pořádný botník kdekoliv jinde v domě.

Většina lidí vybírá botník s ohledem na nábytek, který už má v domácnosti. Není ale třeba se tím stoprocentně řídit. Stejný dekor může působit příliš sladěně, někdy až unyle. Řiďte se intuicí a kreativními nápady. V předsíni si to můžete dovolit. Jak docílit útulné předsíně a chodby, se dozvíte zde.

Co je však podstatné: boty nelze skládat do každé staré komody, která vás zaujme v antiku. Obuv musí dýchat, jinak se v uzavřeném prostoru zapaří. Pokud uvažujete o otevřené variantě, toto řešit nemusíte. Ta je ale naopak náročnější z estetického hlediska. Opomíjet bychom neměli ani materiál, z něhož botník bude. Čím hůře omyvatelný, tím větší bič si na sebe upleteme.

Co do paneláku?

Místo jednoznačně ušetří vysoký a výklopný botník. Bohužel ne všechny typy jsou vhodné pro boty na vysokém podpatku. Pro ty je třeba zvolit jiné místo, nebo je skladovat v krabicích. Nápaditým řešením jsou lišty s věšáky, kam boty pověsíte. Pohlídejte si jenom prostor za nimi. Minimálně jej olepte omyvatelnou tapetou, abyste za pár týdnů neřešili špinavou zeď.

Další variantou je několik polic nad sebou, na které boty uložíte. Police by měly být široké alespoň na větší část největších bot. Když trochu přečuhují, vůbec nevadí. Jednak to vypadá zajímavě, jednak máte přehled i o botech ve vyšších policích. Kdo má v bytě více prostoru, může zvolit menší sedací lavici s úložným prostorem, kterou zabije takzvaně dvě mouchy jednou ranou, a zbytek bot uložit jedním ze zmíněných způsobů. Nebo co takhle využít boční stranu hlubší skříně?

Velkorysejší řešení

Pokud máte velký prostor a velkou rodinu, můžete se rozhodnout pro jakoukoliv z uvedených variant. Ale také máte příležitost jít do velkolepého a přehledného botníku. Záleží na vás, jestli zvolíte raději uzavřený nebo otevřený typ. Do botníku se vám vlezou kromě bot i krémy, kartáče nebo nazouváky. S vhodnou organizací vám pomohou organizéry. Lodičky vedle pohorek určitě nepatří. Naprosto ideálním řešením je několik bot v předsíni včetně látkových kapsářů nebo košíků na papuče a velká samostatná šatna s botníkem. Standard amerických filmových hrdinek a sen každé české ženy. Pokud nehrají roli peníze, proč ji neudělat kreativně a v tom nejlepším designu?

Kreativní varianta

Hlavně děti bude bavit botník ve stylu kolotoče. Několik kulatých otočných pater nad sebou zajistí dokonalý přehled veškeré uložené obuvi. Vejde se jich tam opravdu hodně. Točící botník si můžete koupit, vyrábí se v různých barevných variantách. Možná jste však manuálně zruční, tak si úložiště pro obuv sami vyrobíte.

Ať už uložíte boty všech členů domácnosti jakýmkoliv způsobem, vždy dbejte na to, aby byly na suchém místě. Plíseň jim rozhodně nesvědčí. Koženou obuv, kterou nepoužíváme během sezony, je při uložení dobré vycpat staršími hadry nebo aspoň papírem. Lépe si udrží svůj tvar a když materiál pracuje, nedeformují se.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jennifer Lopez v celé své kráse: V plavkách předvedla fantastikou postavičku!

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...

Zpříjemněte si večery vlastnoručně vyrobenou vonnou lampou