Jak čistit dveře v interiéru, aby vydržely desítky let? Většina lidí dělá stejnou chybu

Interier 22. února 2018 | 10:43 — Marie Drahá
Kdo s čím zachází, tím také schází. Platí to i v případě interiérových dveří, které často unikají naší pozornosti. Pravidelnou péči přitom vyžadují stejně jako zbývající část domácnosti. Věnujte jim jednou týdně deset minut. Nebudete litovat.
Další 3 fotografie v galerii
Bohatě postačí vlhký hadřík a mýdlová voda / Shutterstock

Nábytek také nenecháte bez povšimnutí. Kdybyste na něj několik týdnů nesáhli, byl by s trochou nadsázky místo hnědé popelavý. Prach je všudypřítomný a nevyhne se ani dveřím. Pravidelným úklidem si můžeme nejen hýčkat jejich vzhled, ale i chránit naše zdraví a v neposlední řadě prodloužit dveřím životnost. Ozdobou interiéru tak mohou být desítky let.

Dřevo nesnáší vodu

Jak na čištění? Záleží na tom, z jakého materiálu doma dveře máte. Většina domácností volí dřevo nebo levnější variantu  - lamino či dýhu, někdy i v kombinaci se sklem. Se dřevem je to jednoduché. Nesnáší vodu ani agresivní přípravky. To ale neznamená, že musíte povrch dřít suchým hadrem.

Stačí jej však navlhčit a použít mýdlovou vodu. Na dveřích vám vytvoří ochranný film a udrží je déle čisté. Použít lze i speciální přípravek na dřevo. Dřevo nemá rádo ani vysoké teploty, nebo sluneční záření. Může se začít kroutit nebo blednout. Super vychytávky, jak mít dřevěnou podlahu krásně lesklou a bez černých šmouh, najdete zde.

Dýha je ještě háklivější

Větší pozor je třeba dávat na dýhu. Jestliže masiv vodu nesnáší, o dýze to platí dvojnásob. Možná máte zkušenosti s nábytkem z velkoobchodů, na nějž jste položili hrnek s vroucím čajem a výsledkem byl oloupaný povrch a vyboulená dýha. Řešení je pak jediné: desku vyměnit. To samé platí v případě dveří. Lamino tak náchylné na kontakt s vodou není, ale i to je dobré pečlivě vysušit.

Pozor na páru

Pozor však na horkou páru! Ať vás ani nenapadne použít na takové dveře parní čistič. Sklo vyčistíte běžným lešticím prostředkem, pískové je lepší raději vysušit. V případě posuvných dveří je třeba nezapomínat na luxování kolejnic. Zabráníte tak jejich rychlému opotřebení.

Na panty olej

Zámky a panty chráníme před korozí, a to pomocí speciálních minerálních a silikonových olejů. Nečistoty totiž mohou zhoršit jejich funkčnost. Někdy je nutné panty dotáhnout. Pokud si nejste jistí, nechte si poradit v prodejně, kde jste dveře pořizovali. Rádi otevíráte dveře kopnutím nohou? V tom případě máme radu: pořiďte si speciální okopné plechy. Jen tak se nebudete za pár měsíců za dveře v interiéru stydět. Pomoci vám mohou také samozavírače nebo automatické prahy.  

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V Arktidě se uvolňují kyseliny, které požírají tamní horniny a mění krajinu k nepoznání

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...

Zpříjemněte si večery vlastnoručně vyrobenou vonnou lampou