Aby relaxace byla dokonalá. Na co si dát pozor při výběru křesla?

Interier 24. února 2018 | 14:04 — Marie Drahá
Dámu v černém dokáže rozzářit jediný barevný doplněk. Interiér v tomto ohledu není výjimkou. Připadá vám váš obývák okoukaný, unylý, tak nějak bez šťávy? Vsaďte na originální křeslo! Ať už je to retro kousek, superdesignový typ nebo s ozdobnými detaily, který připomíná baroko.
Dalších 5 fotografií v galerii
Vyberte si kousek pro dokonalou relaxaci / Shutterstock

Dříve bylo zvykem kupovat dvě křesla automaticky k pohovce. Samozřejmě ve stejném dekoru, aby byl interiér jednotný. Tohle pravidlo ale už dávno neplatí. Faktem sice je, že se dá stále uplatnit v menším pokoji, kde moc prostoru pro solitéry není, nicméně o výjimečnosti křesla coby originálním kousku v interiéru není pochyb. Nudný interiér rozjasníte i puntíky.

O koupi křesla však platí, že lépe později a s rozmyslem. V prvé řadě by totiž mělo plnit svůj účel. K čemu budete křeslo využívat? Má být pouhou dekorací, příležitostným zázemím pro návštěvy, k relaxaci nebo každodennímu užívání? Prvotní výběr hraje velkou roli. Křesla se liší velikostí sedáku, opěrkami, nastavením i přidanými funkcemi.

Dalším parametrem, kterému je třeba věnovat pozornost, je potahový materiál. Určitě nechcete, aby vám křeslo vydrželo jednu sezonu, než jej budete muset překrývat dekou. Mělo by vás zajímat, zda a jak jde vyčistit, případně sundat a oprat. Neméně důležitým aspektem je, jak je vám potah příjemný na dotek. Určitě se vyhněte těm, které se při sezení shrnují.

Univerzální ušák

Zřejmě nejprodávanějším kouskem je ušák. Komfortní křeslo, jehož jsou plná obchodní centra s nábytkem inspirovaná severským designem. A není se čemu divit. Jedná se o velmi pohodlný a univerzální kousek s vysokým opěrákem, který umožní každodenní relaxaci. Splňuje navíc tu základní funkci: při čtení podpírá bederní a krční páteř. Pokud si nevíte rady, s ušákem nikdy chybu neuděláte.

Klubový design

V posledních letech jsou hodně oblíbená i takzvaně klubová křesla. Jsou menší, vlezou se bez problémů i do menších pokojů. Vyrábějí se s nožkami, na otočné bázi nebo klasická a v nejrůznějších barevných provedeních. Většinou jen zvětší kapacitu v obývacím pokoji, ale výraznou barvou je mohou i hezky oživit.

Houpací klasika

Houpací křeslo je zkrátka evergreen. Vzpomínáte, když bylo u babičky a u dědy? Pokaždé bylo obsazené jako první. Neméně oblíbené je i dnes. Proutěné se hodí do starších chalup, do rustikálního interiéru. Nenechte se však zmýlit. Houpací křeslo se totiž vyrábí i v supermoderním designu, takže jestli se chcete pohoupat, určitě si svůj kousek vyhlídnete.

Rozkládací pro spáče

Možná nemáte pokoj pro hosty a často se stává, že u vás někdo přespí. Na extra pohovku přitom není místo. I v tomto případě existuje řešení – křeslo rozkládací. Variabilní produkt má různorodé využití. Přes den si na něm přečtete knížku, v noci poslouží jako lůžko.

Masáže pro relaxaci

Posledním základním typem jsou masážní křesla. Ocení je všichni, kteří mají jakékoliv zdravotní problémy. Slibují navíc relaxaci formou simulované masáže. Jen je třeba pohlídat si maximální váhu, pro niž jsou určená. V některých případech je to pouze 90 kilogramů. Ostatně, stejně jako u všech předešlých kousků, nezapomeňte si nikdy předem křeslo pořádně vyzkoušet, případně nechat předvést.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo vás zahřeje léčivá termální voda

Prodlužte si léto. Krásné pláže, teplé moře i starověké...

Chcete krásné zážitky i fotografie? Pět tipů, kam se vydat...

Zima se blíží. Tyrolský poklad mezi ledovci láká všechny...

5 dobrých rad pro plánování příští dovolené. Ušetříte...

Tip na největší podzemní atrakci na světě. Město divů je...

Vinobraní u našich jižních sousedů. Co si můžete dopřát...