Domácí fotogalerie. Na stěnách chodby potěší víc než na Facebooku

Interier 06. března 2018 | 11:25 — Marie Drahá
Digitální svět dávno zničil kouzelné chvilky strávené nad krabicemi plnými rodinných fotografií. Zážitků i důležitých momentů přibývá, ale jediné, co nám plní, je hard disk počítače. Zapomeňte pro tentokrát na Facebook nebo Instagram a vytvořte si fotogalerii doma. Jen pro vás a pro vaše nejbližší.
Dalších 8 fotografií v galerii
Šedou chodbu rodinné snímky příjemně zútulní / Shutterstock

Digitální fotoaparáty mají své nesporné výhody. Na rozdíl od starých zrcadlovek, u kterých si všichni nejdřív pořádně rozmysleli, než zmáčkli spoušť, dovolí nasekat fotek stovky. Počítač je upraví, ořízne a fotografem může být v podstatě každý.

Jenže za pár měsíců přebije jedna událost druhou a hezké okamžiky většinou zůstanou jen napospas počítačové paměti. A ani to nemusí být někdy pravidlem. Případů, kdy důsledkem poruchy nebo hloupého omylu lidé o cenné snímky přišli, je celá řada. Kvůli hmatatelné památce přitom není třeba chodit rovnou do fotolabu. Na kvalitnějším papíru ji zvládne i barevná tiskárna.

Veřejnou fotogalerií na internetu se jednoduše předvedeme před ostatními. Větší radost nám ale prokazatelně udělá ta, kterou si vytvoříme doma na stěně. Složitě vybíráme motivy obrázků, které by místnosti dotvořily – proč je raději nezaplnit hezkými rodinnými fotkami? Poradíme vám, jak na to.

1. Výběr místa

Domácí fotogalerii lze vytvořit prakticky kdekoliv. Nad pohovkou v obýváku, nad příborníkem v kuchyni, podél schodů či v mezipatře. Skvěle se vyjímá na jakémkoliv místě, především šedou chodbu dokáže pozvednout na vyšší úroveň. Rodinné snímky jsou velmi osobitou záležitostí a budí pozornost na první pohled. Rádi k nim zabloudíte očima vy i jakákoliv návštěva. Vyberte pro ně takové místo, kde interiér dotvoří a dodají mu šmrnc.

2. Nákres

Rozvěsit na stěnu čtyři menší obrázky nebude problém. Pokud však plánujete fotogalerii velkoryse, určitě si udělejte čas na plánování. Vyhnete se obrázkům přibitým takzvaně šejdrem, a předem zvážíte, jak je poskládat k sobě. Inspirovat se lze na internetu. Větší zeď si žádá více různých velikostí rámečků, nápaditější jsou i různé barvy a dekory, které je ovšem nutné sladit v jeden celek.

Pomoci si můžete tak, že všechny rámečky s fotografiemi obkreslíte na papír, vystřihnete a papírovou malířskou páskou přilepíte na zeď. Naznačíte rohy obyčejnou tužkou a postupně měníte za faktické rámy. Jak správně obrázky rozvěsit, vám poradíme zde.

3. Připevnění

Menší rámečky udrží hřebíček, ale extra spolehlivý není. Někdy stačí průvan a obrázky se houpou ze strany na stranu, sem tam nějaký spadne. Jistotou jsou dírky a skobičky. Právě v jejich případě je nutné si předem rozmyslet, kam ťuknout. Místo kreativního tvoření bychom totiž mohli spíš zakrývat nevydařené pokusy.

Pokud nechceme utrácet za rámečky, nebo se nám nechce vrtat do zdi, lze si pomoci washi páskami. Existují v různých šířkách i barevných variantách. A jde to i se suchým zipem! Jednu stranu nalepíte na zeď pomocí vhodného lepidla, druhou na rámeček. Fintou je, že se díky této vychytávce dá s obrázky kdykoliv hýbat a přemisťovat je. Pochopitelně neudrží bytelný rám se starožitným okrajem.

Tipy, jak si zajímavým způsobem dotvořit byt, přinášíme ve fotogalerii. Inspirujte se.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jennifer Lopez v celé své kráse: V plavkách předvedla fantastikou postavičku!

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...

Zpříjemněte si večery vlastnoručně vyrobenou vonnou lampou