Vypínače odráží vkus majitelů domu. A bílá klasika je už docela nuda

Interier 18. května 2018 | 14:24 — Marie Drahá
Mají svůj účel, ale mohou se přitom stát zajímavým designovým prvkem domácnosti. Řeč je o vypínačích. Nevzhledné plastové krabičky dávno nahradily moderní typy různých tvarů, materiálů i barev. Je škoda zůstávat u klasické bílé.
Dalších 6 fotografií v galerii
Nadčasovou záležitostí je kov a skvěle ladí se dřevem / Shutterstock

Při kompletní rekonstrukci bytu myslíme v prvé řadě na to, kde chceme zásuvky a vypínače mít. Jejich vzhled někdy odsuneme v kontextu jiných věcí až na poslední místo. Anebo nám možná elektrikář doporučí obyčejný bílý vypínač s tím, že je nadčasový a patří mezi nejlevnější. Pravda bývá jinde: pořizování a montáž klasických vypínačů je nejjednodušší pro něj. Naštěstí má poslední slovo investor. Dejte si práci s volbou barvy i designu tak, aby vám vypínače parádně ladily s interiérem. Nebudete litovat.

Měly by ladit k interiéru

Většina domácností se snaží držet jednoho stylu. Někdo preferuje moderní design, další minimalismus, jiný například rustikální styl. A v tomto duchu zvelebuje místnosti bytu. Stejně jako majitelé dbají na to, aby k sobě ladila pohovka s podlahou, je nutné brát ohled i na vypínače. Jak je vybrat?

Zásadní roli hrají materiály použité v domě. Do moderní domácnosti se hodí kov, beton i sklo. Skvěle do něj zapadne vypínač jednoduchých tvarů s čistými liniemi, který nijak nenaruší výsledný vzhled. Velmi zajímavě ale vypadá také model, který kontrastuje s výmalbou pokoje. V případě světlejších barev to může být černý, antracitový nebo šedý. Nelze než doporučit mat, na kterém nepůjdou vidět otisky prstů.

Všude stejné? To přece není dogma

Není pravda, že musí být vypínače v celém bytě nebo domě stejné. Ve společných prostorách uvítáte sladění s interiérem, například v dětském pokoji můžete dát přednost barvě a pohádkovým motivům. Chybět by neměly dětské pojistky. Další možností je pořídit zcela obyčejné vypínače tam, kde víte, že nepůjdou vidět, a na viditelných místech si naopak připlatit. I když pozor! Nebývá pravidlem, že bílá klasika je nejlevnější. Za srovnatelnou cenu někdy pořídíte daleko hezčí barevné modely. Někdo to řeší i tím způsobem, že si pořídí docela obyčejnou kuchyňskou linku, ale k ní luxusnější vypínače. Dojem je milionový, protože detaily hrají zásadní roli. Velmi netradiční jsou kulaté vypínače v retro stylu, které spolehlivě oživí každý interér. Další tipy pro oživení interiéru najdete zde.

Vybírejte klidně na konec

Jestli si při zařizování místnostní zatím nejste jisti celkovým vzhledem interiéru, nevadí. Elektrikář vám může prozatím namontovat vypínače bez krycích rámečků a vy si je vyberete, až budete mít jasno. Má to dokonce své výhody: během malování krytky nezašpiníte. Ve většině případů je potom zvládnete nasadit během chvilky i sami. Velký pozor dávejte pouze v případě, že měníte již stávající plastové vypínače za kovová pouzdra. Vyžadují připojení k ochrannému vodiči, který může chybět, protože se k plastovému nepřipojuje. Pokud si stále nebudete jisti vzhledem, některá studia nabízejí dokonce možnost nafotit si interiér a přijít si k nim jednotlivé typy vypínačů vyzkoušet.

Bezpečnost na prvním místě

Levná elektronika se nevyplácí, proto vždy sledujte, aby měly výrobky označení CE. Pokud máte doma děti, nezbytností jsou zabezpečené zásuvky s dětskou pojistkou v podobě clonek. Ve vlhkým prostorách je dobré si pohlídat voděodolnost vypínačů a zásuvek. Například do koupelny se doporučuje investovat do proudových chráničů v zásuvkách. Mají speciální kryt, který zabraňuje proniknutí vody.

Vychytávky jako bonus

Vypínače a zásuvky mohou mít kromě základních funkcí také další navíc. Jednou z nich jsou modely, které lze při odjezdu na dovolenou vypnout. Ušetříte energii a navíc ochráníte své spotřebiče. Lze si pořídit také zásuvky na ovládání. Budou se hodit všem, kteří mají doma akvária či terária.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží Severního moře má své kouzlo

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Zavřít reklamu