Důvody, proč byste si měli do bytu pořídit tento materiál budoucnosti

Interier 24. května 2018 | 14:22 — Marie Drahá
Luxfery slaví návrat ve velkém. Skleněný beton, jak mu někdy přezdívají architekti, nachází stále častěji místo v českých domácnostech a stane se zřejmě materiálem budoucnosti. Skvěle izoluje, propouští světlo a při vhodném umístění může být nevšedním designovým prvkem.
Dalších 11 fotografií v galerii
Modrá je dobrá a v koupelně hezky vynikne / Pinterest

Luxfery se používaly ve velkém už za první republiky. Za bývalého režimu si však neprávem vysloužily hanlivou nálepku. Jejich pověst se naštěstí od té doby výrazně zlepšila. Mají totiž nepopiratelné výhody: dokážou interiér odlehčit, prosvětlit a přitom zajistit potřebné soukromí. V některých případech je zkrátka celistvý materiál jako beton nebo dřevo zdaleka nenahradí. Česko navíc patří k největším výrobcům luxfer na světě.

Jakou je libo barvu a tvar?

Základní rozměr skleněné tvárnice je 19 x 19 x 8, pořídit se však dá v jakékoliv velikosti a dokonce i tvaru. Kromě klasického čtverce bývají v nabídce obdélníky a netradiční trojúhelníky. Klasikou jsou čiré, průhledné nebo matné „cihličky“. Sehnat se přitom dají v nejrůznějších barvách. Luxferovou stěnu tak můžete zvolit jednobarevnou, ale klidně i v kombinaci deseti různých odstínů.

Kam se hodí?

Velkou službu udělají v koupelně, kde poměrně nenásilně oddělí toaletu od zbývajícího prostoru. Mohou vytvořit i niku pro sprchový kout tam, kde by příčka způsobila v místnosti tmu, nebo zkrátka zvýraznit jednu ze stěn. Oblíbené jsou skleněné tvárnice také v kuchyních. Využívají se k vyzdění barového pultu, pro stavbu příček, dále u schodišťových podest, někdy i jako zábradlí. Hodí se do chodeb, šaten i domácích wellness. Luxfery bývají zajímavým prvkem pro oddělení koupelny v ložnici. O tom, jaké má toto spojení výhody, jsme psali zde. Využití najdou luxfery také v exteriéru.

Vlastnosti a cena

Při volbě luxfer je třeba počítat s tím, že jsou poměrně těžké. Metr čtvereční váží odhadem kolem osmdesáti kilogramů. Tenké stropy nebo některé starší chalupy je nemusí unést. Počítejte také s vyšší cenou. Jedna skleněná cihla může vyjít na 50 korun, ale i do tří stovek. Jak zajímavě však může vypadat jejich kombinace v interiéru, si prohlédněte v naší fotogalerii.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Podivná houba má neuvěřitelné schopnosti. Zabíjí mravence tak, že z nich udělá zombie

Jak pečovat o pejska v zimě, aby se měl dobře. Dieta,...

Připravte si na Štědrý večer netradiční omáčku,...

Moka konvička aneb dopřejte si šálek voňavých dálek i doma

Udělejte si ovocné Vánoce. Krásné dekorace jim dodají punc...

Špatně upoutaný vánoční stromek na střeše auta se stává...

Tipy pro výběr a starost o živý vánoční stromek, aby vám...

Zavřít reklamu