Nedokonalá domácnost s příběhem. Přesně o tom je japonský styl bydlení wabi-sabi

Interier 05. června 2018 | 11:37 — Marie Drahá
Kdo by neměl rád příběhy? Bývají hluboké, někdy dojemné, okořeněné špetkou fantazie a pokaždé jedinečné. Přesně takový je i japonský styl bydlení wabi-sabi. Jeho smyslem není dokonalost ani přikrášlování. Hovoří se o něm jako o kráse s kazy, přesto má řadu příznivců napříč kontinenty.
Dalších 12 fotografií v galerii
Pro někoho nepředstavitelné, pro jiného stop konzumu / Shutterstock

Některých starších věcí se zbavujeme jen velmi těžko. Třeba dřevěného nádobí. Ještě si vzpomínáme, jak nám do něj babička chystala v létě sladkou dobrotu. Nebo ta oprýskaná váza. Kolikrát jsme do ní dávali luční kvítí natrhané při procházce? Neopracovaná keramika, poškrábaný nábytek – všechny tyto věci jsou spojeny se vzpomínkami, s příběhem. Navíc jsou stále funkční. Nehodí se nám do interiéru? To si jenom myslíme.

I dekorace musí mít hloubku

Pro někoho je to možná pouhý výstřelek, autoři v něm však spatřují hloubku. Wabi-sabi je reakcí na konzum dnešní doby, touhu po dokonalosti a jednotném stylu a současně ekologickým trendem. Myšlenka, která pronikla do designu, nadchla řadu lidí, kteří přehodnotili svůj vztah ke všemu, co dřív považovali za harampádí. V domácnosti přijímají věci, které jsou historické, ne jen dekorativní a povrchní. Problém tak nemusí být ani staré trubky od radiátorů.

Vytvořit si v interiéru wabi-sabi styl chce trochu odvahy. Starší věci, které fungují, ale měly původně skončit ve sběrném dvoře, začněte používat. Vystavte je, dotvořte si jimi interiér. Vyhýbejte se dekorativním obchůdkům, sériovým kusům a velkoprodejnám s nábytkem, ale navštěvujte bazary, antikvariáty a bleší trhy. Právě tam najdete podobné skvosty. Počítejte však s tím, že ne každá návštěva, které připravíte lahodnou kávu do oprýskaného šálku, pro váš styl bude mít pochopení. Důležité však je, jak se v něm cítíte vy sami.

Pomíjivost, nedokončené a nedokonalé

Pro wabi-sabi styl neexistují žádná přesná pravidla. Musíte umět ocenit to, co není dokonalé. Výběr je přitom intuitivní. Hlavními myšlenkami tohoto stylu bydlení jsou nedokonalost, nedokončení a pomíjivost. Zdobnost a složité vzory jsou jeho opakem. Co se týče materiálů, preferováno je vše původní – tedy dřevo, kámen, keramika i beton. A přírodu najdeme i v barvách. Jsou to především odstíny hnědé, béžové nebo šedé. A pozor na přezdobenost, ta s tímto stylem dohromady také nejde. Jeho znakem je spíš minimalismus ve skandinávském stylu. Prostor by měl být vzdušný a plný vlastních vzpomínek a zážitků.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Kosmická bouře na Marsu zmírňuje. Podaří se NASA obnovit spojení se ztraceným robotem?

Vylezla vám kostice u podprsenky? Triky, jak se to dá ještě...

Plíseň na stěnách? Pomozte si solí nebo octem

Pes vs. eskalátor. Naučte svého mazlíčka jezdit na schodech

Prorůstá vám chodník plevelem? Osaďte jej okrasnými...

Toužíte ještě po bazénu? Vyrobte si ho jednoduše z balíků...

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...