Styl dodá dveřím teprve zajímavé kování. Které se hodí do moderního interiéru a které dlouho vydrží?

Interier 17. července 2018 | 14:05 — Marie Drahá
Celek tvoří detaily, a platí to i v případě interiérových dveří. Nemusíte za ně utratit horentní sumy, aby vypadaly k světu. Ten správný šmrnc jim totiž dodá zajímavé kování. Na něm se rozhodně šetřit nevyplatí. Vybírat lze z různých tvarů i materiálů, přesto neznamená, že se všechno hodí ke všemu.
Dalších 7 fotografií v galerii
Kování by se mělo hodit nejen ke dveřím, ale i k celkovému stylu domácnosti / Pixabay

Nejtradičnější panty, kliky a zámky jsou kované. Vychází z tradice kovářského řemesla, což už samo o sobě značí, že je jejich výroba poctivá a každý kus je originál. Vyrábí se jednoduché i zdobnější a na první pohled vypadají masivně. Jejich nespornou výhodou je velká odolnost a dlouhá životnost. Často se proto používají hlavně v exteriéru, ale ani uvnitř domu nebývají výjimkou. Hodí se do starších chalup a všude tam, kde si majitelé potrpí na historické vybavení nebo rustikální styl.

Rozetové kování sluší modernímu interiéru

Na výběr bývá obvykle ze dvou typů kování: štítkové nebo rozetové. U prvního z nich tvoří klika i klíčová dírka jeden celek, rozetové kování se naproti tomu skládá ze dvou samostatných dílů. V domácnostech zatím převládá kování štítkové, a to navzdory tomu, že je o něco dražší a nevydrží tolik, co rozety. Přednost mu dávají všichni konzervativně smýšlející jedinci – hodí se do starších domů, činžáků i bytů v retro stylu. Rozetové kování se často používá v kancelářích, v interiéru sluší výhradně modernímu stylu.

Klika by měla padnout do ruky

Jaké kování vybrat do domácnosti? Mezi oblíbené materiály patří chrom, mosaz, nerezová ocel, na výběr je ale také hliník nebo plast. Nelze doporučit jednu konkrétní, vždy ale platí, že by se klika měla hodit nejen k samotným dveřím, ale také k celkovému stylu domácnosti. Měla by vám také takzvaně padnout do ruky, aby otevírání nebylo zbytečně obtížné. I vypínače odráží vkus majitelů domu, psali jsme zde.

Bronz získá časem patinu

Ke starobylým dveřím se hodí mosaz, který se dá pořídit v matném i lesklém provedení. Je odolný, vypadá dobře, ale znát je to i na ceně. Dlouhou životnost zaručí také nerezová ocel. Uvítáte ji všude tam, kde se klika používá opravdu často. I tady lze vybírat od vysokého lesku až po hrubý mat. Mezi luxus potom patří masivní bronz, který časem získá stylovou patinu. Příjemný na dotek je eloxovaný hliník. Jeho údržba není nijak náročná a vybírat lze z různých barevných odstínů. Stejně tak v případě plastu, který netřeba zatracovat. Do dětského pokoje může být dobrou volbou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu