Při špatném světle si dítě může kazit oči. Jaké by mu nemělo v pokoji chybět a čím mu uděláte radost?

Interier 27. července 2018 | 11:48 — Marie Drahá
Při nedostatku světla bude dítě mžourat a zbytečně vysilovat oči, z příliš ostrého jej zase může bolet hlava. Vybrat vhodné osvětlení do dětského pokoje je stejně důležité jako věnovat pozornost svítidlům v kuchyni – ne-li víc. Prioritou by totiž neměl být jenom vzhled, ale především účelnost.
Dalších 7 fotografií v galerii
Svítidlo dokáže vykouzlit v dětském pokoji úžasnou atmosféru / Shutterstock

Ve svém pokoji tráví dítě s narůstajícím věkem stále více času. Pouze jedno centrální svítidlo na celou místnost proto určitě nestačí. Osvětlená by měla být i pracovní a odpočinková část. Váš potomek by měl totiž během všech svých činností nejen dobře vidět, ale především se cítit bezpečně a pohodlně. Svou roli hraje pochopitelně také věk.

Lustr je základ

Bez stropního svítidla se dětský pokoj obejde jen těžko. Jaké pořídit? V případě vyšších stropů si můžete dovolit visací lustr, v místnosti s nízkým stropem zvolte raději přisazené svítidlo. Vybírat lze přitom z různých barev i tvarů – sluníčko, kytka se včelkami nebo třeba letadýlko. Nejvhodnější je v každém případě světlo rozptýlené. Dobrou volbou je také posuvná rampa, na níž lze jednotlivé zdroje nasměrovat podle potřeby.

Stolní lampa ke stolu

Menší dítko si chce omalovávat a kreslit, školák potřebuje dobře vidět na úkoly. Pro tento účel je nejvhodnější otočná stolní lampa, kterou lze přesouvat na místo, kde se zrovna hodí. Neměla by z ní ovšem vyčnívat žárovka, která by zbytečně oslňovala. Lepší variantou je neprůsvitné stínidlo. Platí, že pravák by měl mít lampu na levé straně a levák zase naopak. Stojací lampy nejsou k dětskému pracovnímu stolu příliš vhodné. Skvělé osvětlení mohou naopak poskytnout bodová světla.

Osvětlení u postele

Na čtení pohádek a později i vlastních kníh se nejlépe hodí nástěnné svítidlo. Nachází se poblíž dětské ruky a přitom v okolí postele nijak nepřekáží. Oceníte jej určitě i v kombinaci se stmívačem, které lze podle potřeby regulovat. Využít se dá rovněž při usínání dětí, pokud se bojí tmy. Dobrým pomocníkem jsou v tomto ohledu také orientační svítidla opatřena senzory, které po určité době samy vypnou. Pořídit se dají v různých motivech, například ve tvaru zvířátek. Můžete jimi osvětlit cestu na toaletu. Máte na chodbě zajímavý obraz? Při správném nasvětlení se může stát i z levné grafiky umělecké dílo, psali jsme zde.

Náš tip:

Praktickým doplňkem jsou svítící hračky, které mohou být vystaveny poblíž postele nebo si je děti vezmou přímo do ruky. Hodí se i jako nouzové světlo. Oblíbený je medvídek na usínání, pro holčičky zase třeba beruška.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky nejen na krásné památky

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky...

Orientální pohádku, luxus a příjemné teploty. To všechno...

Skvělý tip na podvečerní výlet: Vypravte se do sovího ráje...

Blíží se sezóna karnevalů. Ten nejbláznivější vypukne...

Malebné Saint Tropez: Vydejte se do domova filmových četníků

Hledáte ideální místo, kde se na podzim ohřát? Zkuste...

Zavřít reklamu