Elegatní šedá nechybí v žádném moderním interiéru. Se kterými barvami si rozumí nejlépe?

Interier 14. srpna 2018 | 12:52 — Marie Drahá
Zatímco červená vzbuzuje emoce, vášeň a oheň, šedá barva se řadí jednoznačně mezi neutrály. Nadčasová elegantní kráska by však rozhodně neměla zůstat sama. Ve větší míře totiž může podle výzkumů způsobovat deprese. Nabízí naštěstí nespočet různých barevných kombinací.
Dalších 7 fotografií v galerii
Žlutá představuje nejčastější kombinaci s šedou. Je typická pro moderní interiér. / Shutterstock

Obliba skandinávského stylu přeje šedé v interiéru už řadu let. Skvěle ladí se dřevem a snadno se kombinuje. Sáhnout po ní je zkrátka sázka na jistotu. Sama o sobě však může působit nezajímavě a nudně. Přemýšlíte, s čím ji zkombinovat a jakou náladu si do bytu přinést?

Není šedá jako šedá

Když se řekne šedá, všichni si mohou přestavit totéž a přitom každý něco jiného. Stejně jako ostatní barvy totiž nabízí variace v nejrůznějších odstínech. Ty mohou být pocitově chladnější, či teplejší. Mezi typický neutrál patří například chladný beton, kterému sluší výrazné a syté barvy jako oranžová či žlutá. K pastelovým barvám se hodí spíš odstín popelavé šedé, která je světlejší a teplejší.

Uplatnění najde jak v moderním, tak romantickém interiéru. Šedá, která se blíží k zelené, se označuje jako lišejníková. Zkombinovat ji můžete stejně jako beton s výraznými barvami i kamenem. K velmi tmavým odstínům se pak řadí granitová a břidlicová, které už si žádají v domácnosti prostor. Vyžadují světlo a je nutné je rozzářit světlejšími odstíny, případně využít pouze jako doplňky.

Obývací pokoj, nebo cukrárna?

Barvou roku 2018 je fialová. Hraje prim na módních přehlídkách, ale také v interiéru. Jak vypadá, když se zkombinuje se šedou? Při světlých odstínech může tato kombinace působit jemně a vynikne v ložnici či v dívčím pokoji. V sytém podání se z ní naopak stane extravagantní spojení, které spíš uvítají návštěvníci velkého sálu nebo nočního baru. Podobné je to i s růžovou. Zatímco křiklavější odstíny si spíš dokážete představit v kavárně nebo cukrárně, jemné varianty mohou vytvořit moderní barevnou kombinaci pro obývací pokoj, anebo například zútulnit chodbu.

Šedou rozzáří oranžová a žlutá

Velmi elegantního vzhledu docílíte spojením šedé a červené, pokud se přikloníte v případě druhé barvy k tmavším odstínům až do vínova. Taková kombinace může slušet obývacímu pokoji. Výraznější červená na sebe upoutá pozornost na první pohled, takže i v kombinaci s šedou je třeba s ní v interiéru šetřit. Zajímavý, a ne tolik ostrý kontrast, tvoří s šedou oranžová a žlutá. Jedná se o častou kombinaci k vidění prakticky ve všech místnostech bytu. Pokud jste nadšenci do venkovského bydlení, ale máte rádi vymoženosti, vsaďte na farmhouse styl. Více o něm si přečtěte zde.

Zelená znamená spojení s přírodou

Spojení šedá a modrá jednoznačně evokuje pánský pokoj – ať už sáhnete po námořnické nebo tajemné inkoustové. Nebojte se jí ani v případě ložnic či obývacích pokojů, kde je však zajímavé zkombinovat ji ještě s další barvou – například růžovou. A nikdy neuděláte špatně, pokud doplníte šedivý interiér zelenou v různých odstínech. Světlejší a výraznější barvy působí moderně a svěže, tmavší zelená pak evokuje spojení s přírodou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rammsteini měli v Praze dvoudenní turné, při kterém na konci zmizeli

Zahradní nábytek potřebuje péči nejen před sezonou, ale i...

Nevzdávejte se snů o sušičce ani tehdy, když máte malou...

Vytvořte krásným a užitečným motýlům voňavou louku plnou...

Měkká nebo tvrdá? Podle čeho vybírat matraci a jak poznat...

Bezpečí vašeho pejska zaručuje také správný náhubek. Při...

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zavřít reklamu