Akvárium je velkým lákadlem. Jak se pro vás nestane zbytečnou přítěží?

Interier 04. září 2018 | 15:31 — Marie Drahá
Navštívili jste o víkendu známé a úplně vás nadchlo jejich akvárium? Pohled na rybičky za sklem je velmi působivý. Než si však skleněnou dekoraci s živočichy pořídíte, důkladně zvažte všechna pro a proti.
Dalších 5 fotografií v galerii
Nejen v restauracích, ale i v některých domácnostech má ještě akvárium své místo / Shutterstock

Mít doma akvárium byla svého času velká móda. Doplňovalo obývákovou linku a často se objevovalo i na chodbách v menších bytech. Také pokud si přály děti domů nějaké zvířátko, vybrali rodiče často „nejmenší zlo“ - rybičky. Dnes už se akvárium objevuje v domácnostech méně, ale přesto je stále pro všechny atraktivní podívanou. Lehce se tak může stát, že vaše dítka někde zaujme natolik, že vám nedají pokoj, dokud si jej nepořídíte i domů. Před koupí však zvažte i zodpovědnost, kterou na sebe současně berete.

Není to pouhá dekorace

Pokud máte představu, že si domů pořizujete originální a nenáročnou dekoraci, jste na velkém omylu. Navzdory tomu, že je akvárium vhodné i pro pracovně vytížené osoby, vyžaduje jistou péči – pravidelné krmení rybiček i výměnu vody. O to druhé se děti postarají jen těžko. Koupě s sebou navíc nese nemalé náklady, stejně tak péče o rybičky. Je potřeba počítat s více penězi za vodu a elektřinu, něco stojí krmení.

Milujete přírodu? Půjde to snáz

Pokud chcete mít doma akvárko a chovat v něm rybičky, musíte o tom také něco vědět. K hlavním předpokladům tedy patří skutečnost, že se v této oblasti dovzděláte. Dozvíte se spoustu zajímavostí z oblasti biologie, chemie i zeměpisu. Půjde vám to ale dost ztěžka, pokud nemáte k přírodě valný vztah. Akvárko se pak pro vás stane spíš přítěží.

Jsou to zvířata jako každá jiná

Nemůžete si pořídit rybičky, pokud nemáte vztah k živým tvorům obecně. Předpokládá se, že se o zvířata rádi staráte. Akvárium je vhodné pro vytížené, ale i osoby, které jsou alergické na různé druhy zvířat a přesto by si rádi nějaké pořídili. Stejně jako v případě psa nebo kočky však musíte počítat s tím, že se vám o rybičky někdo postará v době, kdy pojedete na dovolenou. Kytky přežijí dovolenou i bez vás. Poradíme, jak se snadno obejít bez sousedů.

Relax místo televize

Nemůžeme než nezmínit pár jednoznačných výhod. Než denně sledovat hodiny televizní obrazovku, raději si udělejte pravidelně chvilku pro sebe a pozorujte rybičky. Jedná se o jistý druh meditace! Akvárium v bytě navíc zvlhčí vzduch, takže se vám bude lépe dýchat. Vodu po rybách navíc využijete – můžete s ní zalévat pokojovky.

Pozor na výběr ryb

Není možné přijít do zverimexu a bez znalosti si ukázat na rybičky, které se vám líbí, a ty pak pořídit do akvária. Musíte vědět, jestli jsou býložravé, masožravé, všežravé a zda na sebe nebudou útočit navzájem. Také kolik jich můžete na velikost svého akvária pořídit. Jistý druh rybiček také vyžaduje určitou teplotu vody, její tvrdost i pH. To vše lze ale předem zjistit a regulovat. Pokud si nejste jisti, dejte na rady odborníka.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vrak britské lodi obsahuje velké množství zlata. Lovci pokladů se o jeho vyzvednutí snaží celá desetiletí

Vysazujeme bylinkový záhon: Jaké léčivky by v něm neměly...

Zůstala vám vařená vejce? Připravte si pštrosí vejce nebo...

Zbavte svou kočku škrábání nábytku přírodní cestou a...

Velikonočním pondělím vrcholí svátky jara. Proč se...

Proměňte obyčejnou sklenici v kouzelnou zahrádku

Čarujte s plechovkami. Vytvořte nový příborník nebo stojan...

Zavřít reklamu