Jak snížit prach ve své domácnosti na minimum? Poradíme vám, jak na to

Interier 23. října 2018 | 10:09 — Marie Drahá
Boj s prachem je nekonečný, nezbavíme se ho nikdy. Přesto můžeme svou domácnost uspořádat tak, abychom se nestali jeho každodenními otroky. Stačí trochu prevence a zbavit se věcí, které usazování prachu vysloveně přitahují. Které to jsou?
Dalších 5 fotografií v galerii
Vaším nepřítelem jsou i otevřené police / Shutterstock

Nejvíce prachu si přitáhneme zvenku. Ať už tím, že proběhneme kuchyní v botech, nebo máme celý den směrem k hlavní cestě otevřenou na oknech ventilačku. Opatření je snadné. Zakažte si vstupovat v botech do interiéru stůj co stůj a všechny vchody opatřete kvalitní rohožkou, v níž veškeré nečistoty zůstanou. Čím častěji ji budete prát, tím menší pravděpodobnost, že si špínu nataháte domů.

Co se týče větrání, všichni dobře víme, že nejlepší a nejefektivnější je provádět otevírání oken pravidelně, ale nárazově.

Místo záclon žaluzie

Velkým lapačem prachu jsou i záclony a závěsy, na kterých není usazený prach tolik vidět. A ruku na srdce: jak často je z tyčí stáhnete a hodíte do pračky? Jednoznačně lepší variantou jsou žaluzie, které při pravidelném úklidu přetřete vlhkým hadříkem. Pokud zejména v zimním období na textiliích trváte, často je měňte.

Textilie je nutné prát

To samé platí o ložním prádle, kde se tvoří prach a množí roztoče neuvěřitelnou rychlostí. Drží se také v kobercích. Klasickým vysáváním, v domnění, že uklízíme, jej bohužel víříme po celé místnosti. Pokud netoužíte koberce pravidelně čistit, praktičtější jsou podlahy, které jednoduše setřete. Voda totiž jakýkoliv prach spolehlivě zahubí. Menší koberečky je lepší vytřepávat venku.

Poličky jsou váš nepřítel

Vaším nepřítelem jsou i otevřené police. Jakkoliv vypadají vzdušně a moderně, usazování prachu na nich nezabráníte. Do zavřených skříněk se jen tak nedostane. Pořádně si proto rozmyslete, jakým způsobem místnosti řešit. To samé platí o drobných dekoracích, které prach přitahují – skleničky, plyšáci, keramika a další maličkosti. Ve strohém bytě by se vám asi nebydlelo nijak extra dobře, ale kvůli úklidu si počet těchto pracholapek pohlídejte. Raději několik větších dekorací než desítky malých.

Na elektroniku sprej

Prach se často chytá i na elektronické přístroje – ať už jsou to přehrávače, televizory nebo počítače. Zkuste si na ně pořídit speciální antistatický sprej, který rychlému usazování prachu zamezí. Ostatně velkou službu si prokážete i v případě, že sáhnete po kvalitním hadříku na prach. Dobrou alternativou jsou elektrostatické prachovky, které nevíří prach. Někdo si oblíbil i prachový smetáček, který se dá využít na knihy i CD.

Prachu zbaví i čistička

Od častého úklidu si ulevíte také pořízením kvalitní čističky vzduchu, která zbaví vaši domácnost největšího množství vzdušného prachu. Nezapomeňte ani na rostlinky, které vám pročistí vzduch v jednotlivých místnostech bytu. Vyzkoušet můžete také nový módní trend.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne za srdce

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Navštivte málo...

Chcete zažít jedinečnou dovolenou ve dvou? Zkuste místa, kde...

Skutečný klenot: Vydejte se na nejúchvatnější pobřeží...

Zavřít reklamu