Máte doma malého alergika? Pak je třeba přizpůsobit tomu i jeho dětský pokojíček

Interier 17. března 2019 | 09:04 — Marie Drahá
Alergie se nevyhýbají ani nejmenším. Dětí citlivých na prach, roztoče a znečištěné prostředí naopak rok od roku přibývá. Patří mezi ně i to vaše? Pak je třeba přizpůsobit tomu pokojíček, aby se v něm navzdory nepříjemným potížím cítilo vaše dítko co nejlépe.
Další 4 fotografie v galerii
Velké množství prachu a roztočů alergie ještě zhorší / Depositphotos

Nejde o nijak zásadní změny oproti standardu, spíš rady, čemu se raději vyhnout a co si v případě malého alergika doma pohlídat. Prevence je totiž naprostý základ.

Ať se v posteli nezdržují roztoči

Nejvíce roztočů žije v posteli. Milují totiž teplo a sucho, peřiny jsou navíc plné šupinek a zbytků lidské kůže, kterými se živí. Pokud je vaše dítě alergické, zapomeňte na umělé materiály i peří a volte matraci z přírodních materiálů a hypoalergenní a antibakteriální polštáře a přikrývky. Jednoznačně se to vyplatí. Obojí je nutné pravidelně vysávat, větrat a měnit, aby se roztočů zdržovalo v posteli co možná nejméně. Pohlídejte si i prášek na praní. Dobrou zprávou je, že lepší je nestlat!

Teplá podlaha, ale bez koberce

Obyčejně se do dětských pokojů dávají měkké koberce s vysokým vlasem, vy se jim ale raději vyhněte. Drží se v nich spoustu prachu, což by vašemu dítku nemuselo dělat dobře. Lepší variantou je teplá podlaha – ať už kvalitnější lino nebo dřevo. Pokud nechcete, aby si dítě hrálo na holé zemi, raději pořiďte sedací vak nebo mu tam občas natáhněte deku, kterou po několika použitích vyperete.

Raději zvolte žaluzie než záclony

Záclony i závěsy s dětskými motivy dodají pokojíčku na útulnosti, ale ani ty nejsou vhodné pro alergiky. Jsou dalšími velkými lapači prachu. Musíte si je odpustit a nahradit klasickými žaluziemi, které lze pravidelně přetřít vlhkým hadrem. Cílem totiž je snížit množství prachu a nečistot v pokoji na minimum.

Plyšáky nahraďte omyvatelnými hračkami

Plný pokoj plyšáků? Nestíhali byste kupovat prášky na alergie. Když nějaký oblíbenec v pokoji zůstane, nevadí, ale pravidelně ho strčte do pračky na 60 °C. Krom něj pořiďte dítěti raději hračky z kvalitnějšího plastu, které jdou umýt, nebo stavebnice, jež schováte do krabice. Veškeré vystavené miniatury je nutné pravidelně otírat mokrým hadříkem. Čekáte přírůstek do rodiny? Víme, jak na to připravit domácnost a přitom zbytečně neutratit.

Prach se drží v regálech a na poličkách

Čím víc otevřeného nábytku, jako jsou poličky nebo regály, tím více prachu. Do pokoje, kde pobývá malý alergik, se proto hodí co nejmenší množství nábytku a ideálně s uzavíratelnými dvířky. Protože jej budete muset pravidelně otírat, vybírejte takový nábytek, který je jednoduchý na údržbu.

Udržujte v pokoji vlhký vzduch

V dětském pokoji je nutné pravidelně větrat. Jednak se bude vašemu dítěti lépe spát, jednak tím snížíte množství prachu, který víří v místnosti. Není špatné zainvestovat do čističky nebo zvlhčovače vzduchu. Pokud na něj zrovna nemáte, dobrou službu udělá i nádobka s vodou postavená na topení.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jupiter před miliardami let pohltil menší planetu. Naznačuje to řada důkazů

Srpen přeje hřibům, hlívě i bedlám. Podívejte se, kde je...

Plánujete výměnu podlahy? Poradíme nejvhodnější materiály...

Letní počasí je ideální pro množení rybenek. Přinášíme...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Věděli jste, že rýže se má skladovat v lednici? Správné...

Záhony potřebují péči i po sklizni. Doplňte jim správné...

Zavřít reklamu