Krb v obýváku má své kouzlo, musíte však počítat i s nevýhodami. Co všechno topení v krbu obnáší?

Interier 08. listopadu 2018 | 11:51 — Marie Drahá
Není větší romantiky, než sledovat plápolající oheň a cítit vůni dřeva z pohodlí gauče. Už to bývá pro mnohé jediným důvodem, proč si do obývacího pokoje pořídit krb na dřevo. Někdy přitom nedomyslí, co všechno topení v krbu obnáší. Počítat je třeba i s jistými nevýhodami.
Další 4 fotografie v galerii
Krb je pro mnohé romantika, ale znamená i přípravu dřeva nebo častější úklid / Depositphotos

Nejčastěji jsou v českých domácnostech k vidění krby s krbovou vložkou. Nabízejí zážitek z pravého ohně a příjemné teplo. Navíc jde o levný způsob vytápění domácnosti, pokud máte možnost výhodně nakupovat dřevo.

Krom toho, že může být topení v krbu jakýmsi doplňkovým zdrojem tepla, se vám nikdy nestane, že byste měli v domácnosti zimu. Nejste totiž závislí na dodávkách plynu či elektřiny, naopak získáváte teplo ekologickým způsobem.

Větší prach i nepořádek

Ale je třeba zmínit i nevýhody, které krby na dřevo ve společných prostorách provázejí. Každé topeniště je třeba pravidelně čistit a vynášet popel, což může být příčinou věčných sporů v rodině. Pochopitelně se neobejdete bez většího prachu a nepořádku, který s sebou nošení dřeva obnáší. Tím pádem se očekává častější úklid. Jistou výhodou může být pořízení vysavače na popel.

Únik kouře a nošení dřeva

Při zatápění se rovněž neobejdete v interiéru bez úniků kouře z krbové vložky. A pro dřevo, kterému je třeba vyčlenit speciální skladovací prostory, také bude muset někdo chodit. Topit v krbu zkrátka není jak otočit kolečkem na termostatu.

Nerovnoměrné rozložení tepla

Počítat musíte i s tím, že zatímco v místnosti, kde se topí dřevem, bude hic, v dalších pokojích bude teplota znatelně nižší. Navzdory tomu, že napojíte krb či kamna na topný systém. Někdy to může znamenat výhodu, jindy naopak. Jak připravit krb na zimu, jsme psali zde.

Pravidelné revize komína

Ke krbu je pochopitelně třeba komín, na který bude napojen. O ten je třeba se tím víc starat, častějšímu čistění a revizím se nevyhnete. Rozhodně se vyplatí investovat během celého procesu do odborníků, protože špatně postavený krb nebo komín by znamenal při provozu celou řadu problémů.

Alternativy krbů na dřevo

Zejména kvůli nečistotám v bytě volí někteří krby plynové, elektrické či na pelety. V oblibě jsou v posledních letech rovněž biokrby. Nesplní však očekávání tam, kde majitelé touží po spalování dřeva s jeho charakteristickou vůní a praskáním, a to i za cenu všech zmíněných negativ.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu