Jakou podlahu zvolit, pokud s vámi sdílejí byt domácí mazlíčci?

Interier 09. listopadu 2018 | 15:09 — Marie Drahá
Ostré drápky a sem tam nějaká loužička. Život s domácími mazlíčky má svá specifika a je třeba s nimi počítat už při výběru podlahy. Aby vám nějaký ten rok vydržela, měla by být pokud možno odolná a snadno omyvatelná. Pozor je třeba si dát především na dřevo.
Další 4 fotografie v galerii
Zejména kočky si rády brousí na podlaze i nábytku své drápky / Shutterstock

Pokud dřevo, tak raději tvrdší

Na rozdíl od laminátu je totiž dřevěná podlaha mnohem náchylnější k poškrábání, kterému se v případě psa nebo kočky v domě jednoduše nevyhnete. Pokud už na dřevu trváte, protože vás ohromil jeho vzhled nebo tepelná izolace, vybírejte z tvrdších dřevin – na výběr je dub, buk i exotické dřeviny, které často nacházejí uplatnění také na balkonech či terasách.

Olejem snadno zatřete nehodu

Lépe než podlaha bez dekoru se vám ovšem osvědčí strukturovaný povrch. Drobné nehody totiž na něm více zaniknou. V případě, že s vámi bude váš mazlíček sdílet obytnou zónu, dřevo místo lakování raději naolejujte. Lak je sice odolnější, zato se hůř renovuje. Protože se dřevo tolik nesnese s vodou, případné loužičky je nutné pochopitelně co nejdříve setřít.

Na laminátu to mazlíčkům klouže

S vodou je třeba si co nejrychleji poradit také v případě laminátu, který je sice vůči přítomnosti domácích zvířat odolnější, zato klouže. A to se by se vašim mazlíčkům nemuselo tolik líbit. Jestli se pro něj přesto rozhodnete, nechte si poradit od odborníků. Lepší je totiž zvolit vyšší třídu zátěže, která je odolnější vůči oděru. Od méně kvalitních krytin bývá mnohdy k nerozeznání. Jak bleskově uklidit, když je návštěva za dveřmi, si přečtěte zde.

Kvalitní vinyl vás nezklame

Poměrně oblíbený je vinyl. Snadno se udržuje a je odolný i vůči působení vody. Zajímavé dekory skvěle imitují dlažbu nebo dřevo, takže nabídka je opravdu pestrá. Myslete ale vždy na to, že zvíře pouští chlupy. Barva srsti by proto měla hrát při výběru krytiny důležitou roli. Stejně tak třída. Měkčené PVC je k dostání také s protiskluzovým povrchem nebo tvarovou pamětí, kde spíše zaniknou rýhy nebo promáčkliny v podlaze.

Přírodní linoleum ocení alergici

Alergici se možná spíš přikloní k přírodnímu linoleu. Stejně jako vinyl je voděodolné a s domácími mazlíčky se dobře snese. Praktická je také dlažba, jen je třeba pohlídat si protiskluzový povrch a strukturu. Pokud si pořídíte psa či kočku, kteří budou mít zákaz do domu až na výjimky vstupovat, pak není co řešit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jarní toulky řeckou přírodou nabízejí spoustu nezapomenutelných zážitků

Jarní toulky řeckou přírodou nabízejí spoustu...

Inspirují se hotely praktikami leteckých společností? Pozor...

Zatím opomíjená turistická destinace. V Suchumi na vás...

Vydejte se na kanadský sever a zažijte atmosféru zlaté...

Sultanát Omán: Krásné a bezpečné místo s přívětivými...

Láká vás neobvyklá dovolená? Zkuste to po Čechách a...

Zavřít reklamu