Čím se liší eko styl od všech ostatních? Nejde o navoněnou bublinu, ale životní styl

Interier 13. listopadu 2018 | 13:16 — Marie Drahá
Stylů, kterými se můžeme inspirovat při zařizování bytu, je celá řada. Jedním z těch, který se zabydlel v českých domácnostech, je eko styl. Nijak výrazně se neliší od skandinávského či vesnického, ale zásadně razí jeden trend: souznění s přírodou a zdravý životní styl.
Dalších 5 fotografií v galerii
I na maličkostech je patrná inspirace přírodou / Depositphotos

Neznamená to, že vyznavači eko stylu mají doma plno květin a kuchyň vybavenou výhradně bio výrobky. Spíše než výstavní kousky u nich najdete na parapetu bylinky nebo keříčky s dozrávajícími rajčaty. Každá domácnost může vypadat v závislosti na preferencích majitelů trochu jinak. Eko styl je ale v každém případě součást zdravého životního stylu jako takového. A zákonitě se musí odrazit i v bydlení.

Hlavní myšlenkou je udržitelnost

Hlavním materiálem eko stylu je přirozeně dřevo, což jej zatím nijak neodlišuje od řady jiných. Často je doplňováno o sklo, kámen, ale také recykláty – ať už ze dřeva, papíru či plastů. Na oblibě získává stále více bio plast, také bambus, rákos, ratan, konopné a lněné izolace či hliněné omítky při výstavbě domů.

Pokud jde o podlahy, nabídka je široká. Kromě klasické dřevěné se do interiéru eko stylu hodí také keramická dlažba či kamenná podlaha, korková či bambusová nebo přírodní lino. Příznivci eko stylu totiž myslí na udržitelnost. Preferují rovněž přírodní textilie jako jsou len, vlna, bavlna a další. Na takovém ubruse obvykle stojí proutěná miska s ovocem natrhaným ze zahrádky.

Raději do přírody než do obchodů

V jejich domácnostech převládají neutrální přírodní tóny i zemité odstíny. Extra výrazné barvy se pro tento styl nehodí. Útulnost dotvářejí obklady ze dřeva, kamene či pálených cihel. Nezřídka i živý oheň v krbu či v kamnech. Moderní interiéry je ale možné doplnit i hezkou fototapetou s přírodními motivy či obrazy z živých květin, o kterých jsme psali zde.

Vše působí klidně a vyrovnaně, stejně jako v přírodě. Mezi oblíbené dekorace patří kamínky, rozkvetlé větvičky či plody šípků, barevné listí, v zimě také chvojí či cesmína. Eko lidé zkrátka tráví volný čas raději v přírodě než běháním po nákupních centrech. Pokud vás v jejich domácnosti zaujme něco netradičního, s největší pravděpodobností půjde o recyklát. Renovace starších věcí totiž k eko stylu patří.

Za vším hledej ekologii

Za přírodním vybavením a dekoracemi se pokaždé skrývá hlubší myšlenka. Eko styl je pro všechny, kteří vnímají zodpovědnost vůči přírodě i vlastnímu zdraví. K naprosté samozřejmosti tak patří recyklace odpadu, šetření energiemi či ekologické výrobky. Výjimkou není ani zdravý jídelníček a kvalita potravin, stejně tak jejich následné zužitkování.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tatra dodává své podvozky do celého světa. Několik stovek jich skončí v Jordánsku

Zahradní nábytek potřebuje péči nejen před sezonou, ale i...

Nevzdávejte se snů o sušičce ani tehdy, když máte malou...

Vytvořte krásným a užitečným motýlům voňavou louku plnou...

Měkká nebo tvrdá? Podle čeho vybírat matraci a jak poznat...

Bezpečí vašeho pejska zaručuje také správný náhubek. Při...

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zavřít reklamu