Nevybírejte interiérové dveře jako poslední, dokážou významně změnit vzhled domácnosti. Poradíme, s čím je sladit

Interier 27. listopadu 2018 | 18:48 — Marie Drahá
Jakou barvu a styl by měly mít interiérové dveře, aby ladily se zbytkem vybavení? Řada lidí dělá během zařizování bytu stejnou chybu: dveře pořizuje úplně naposledy a někdy přitom opomene skutečnost, jak významně dokážou změnit celkový vzhled domácnosti. Na co nezapomenout?
Dalších 6 fotografií v galerii
Dveře by měli ladit maximálně se třemi pevnými interiérovými prvky / Shutterstock

Dveře by se měly vybírat současně s podlahou a rovnou s ní je také do bytu instalovat. Právě s podlahovou krytinou se totiž dveře kombinují nejčastěji – ať už z toho pohledu, že se vybere stejná barva či stejný dekor, nebo naopak kontrastují. Většina dveří se dnes totiž montuje přímo s obložkami.

Pozor dejte na více druhů dřeva

Platí, že pokud se vám líbí dřevěná podlaha z prken, které jdou podél dveří, doporučuje se vybrat stejný motiv dekoru také na dveře, jenom napříč. Vyhněte se ale několika různým druhům a barvám dřeva, mohou způsobit v interiéru spíš nesoulad. Maximum jsou dva. Vybrat dveře k linoleu nebo dlažbě ve stejném odstínu pak nebývá problém. Pokud potřebujete prodloužit místnost, můžete si pomoci dlouhými podlahovými lamely, které položíte podélně ve směru dopadajícího světla.

Nápaditý kontrast je povolen

Zajímavě ale vypadá také kontrast, kdy si už předem rozmyslíte, že chcete tmavou podlahu a světlé dveře nebo naopak. Zatímco tmavá na dveřích působí elegantně a hřejivě, světlá podlaha opticky zvětší i malý prostor. Interiér ale rozsvítí i univerzální bílé dveře, které lze zkombinovat s jakoukoliv podlahou a následně také zbytkem vybavení. Pozor jen pak na kombinování bílé a krémové, to nemusí dopadnout vždycky dobře.

Sklo ke všemu, ale s moderními prvky

Celoskleněné dveře se hodí k jakékoliv podlahovině. Je však třeba myslet na to, že v tomto moderním stylu zařídíme také zbytek bytu. Sklo by se mělo znovu objevit na stolcích, digestoři nebo policích. Zvláštním případem jsou pak atypy, například červené nebo modré lakované dveře, které ladí s částí nábytku nebo s doplňky. Mohou vypadat v interiéru velmi zajímavě, ne každý má ovšem cit pro zajímavou kombinaci. Pokud po něčem podobném toužíte, poraďte se raději s bytovým designérem. Pozvat si jej není luxus, naopak můžete ušetřit.

Dveře mají ladit maximálně se třemi prvky

Obecná zásada zní, že bychom dveře měli ladit maximálně se třemi pevnými interiérovými prvky – může to být podlaha, okna, schody, nábytek či dekorace. Povolena je také výmalba, museli bychom se jí však držet dlouhá léta a omezili si tak prostor pro jakoukoliv změnu. Interiérové dveře přece jenom patří k vyšším nákladovým položkám.

Na světlou podlahu tmavý nábytek

Co se pak týče podlahy a nábytku, pokaždé lépe vypadá, když tmavou podlahu doplní světlejší nábytek a světlou naopak tmavý. Výrazný a atypický nábytek si žádá neutrální texturu podlahy, jinak se může stát, že bude interiér překombinovaný.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skiareál ve Špindlu se chystá na letošní první lyžovačku. První sjezdovky otevře už v pátek 13. prosince

Skiareál ve Špindlu se chystá na letošní první lyžovačku....

Jižní Afrika a malá ochutnávka úžasných zážitků a...

Zkuste cestovat po Evropě vlakem. Víme, jak jednoduše...

V Tatrách odstartovala zimní sezóna. Opening doprovázela...

Chcete se ještě ohřát? Nádherné pláže, úžasné...

Užijte si jedny z nejkrásnějších pláží světa i skvělé...

Zavřít reklamu