Co zkusit ruský styl bydlení? Překvapí vás teplými barvami i moderním designem

Interier 29. listopadu 2018 | 17:51 — Marie Drahá
Všude se hovoří o skandinávském stylu, minimalismu, návratu k retro výrobkům – co se ale inspirovat ruským stylem bydlení? Nečekejte jen přezdobený interiér plný folklorních výšivek a květinových vzorů. To je minulost. Moderní ruský styl sází i na teplé barvy a vintage dekorace.
Dalších 5 fotografií v galerii
Na dekoracích se často objevují folklorní motivy, interiér ale už není tolik přeplácaný / Depositphotos

Západní Evropa hraje v oblasti designu prim, přesto se můžeme učit také u východních sousedů. I oni sázejí čím dál častěji na praktičnost a stylovost současně. Coby Slovanům je nám navíc jejich kultura docela blízká – navzdory minulosti a nejrůznějším předsudkům.

Interiéru vládne dřevo

Právě dřevo je nejoblíbenějším materiálem ruského bydlení. Ideálně pak vyřezávaný masiv, který se objevuje nejen na podlaze nebo nábytku, ale v podobě obložení také na stěnách. Kombinuje se nejčastěji s dlažbou a keramikou.

Dominantou je velký stůl

Ruské kuchyně někdy připomínají selský styl. Oblíbené jsou kachličky s obrázky ovoce nebo zeleniny. Dominantou místnosti je pak velký stůl, u nějž se pravidelně schází celá rodina. Samovar je sice ruskou tradicí, ale zdaleka jej už dnes nenajdete všude. Nahradily jej technické novinky a vymoženosti. Ani Rusko nezůstává v tomto ohledu pozadu.

Folklor nesmí chybět

Folklorní motivy se objevují v kolekcích módních i bytových designérů na celém světě a Rusko pochopitelně není výjimkou. Lidové motivy ani výšivky z ruského interiéru úplně nevymizely, jen se s nimi více šetří. A v kombinaci se střízlivými barvami a oblíbeným dřevem nevypadají kýčovitě, ale spíš nápaditě. Jak se vyhnout v domácnosti kýči? Čtěte zde.

 

 

Střízlivé barvy doplňuje kov

Základní barvy ruského interiéru jsou střízlivé a zemité. Kromě hnědého dřeva se v něm často objevuje zelená, oblíbený je také kontrast hnědé se smetanovou. V některých domácnostech je doplňují ornamenty nebo květinové vzory, jinde kovové zlaté či stříbrné doplňky, jež dodají místnosti patřičný lesk, na který si Rusové potrpí. V kombinaci se střízlivými barvami však pestřejší dekorace krásně vyniknou.

Teplé barvy převládají

Prim hrají v každém případě teplé barvy. Kromě okrové nebo zelené je v oblibě také tyrkysová a červená. Objevuje se na polštářích, přehozech, závěsech, kobercích. Jak je známo, teplé barvy působí v domácnosti útulněji a hřejivě – což oceníme zejména v následujícím zimním období. Doplnit je lze oblíbenými keramickými soškami.

Náš tip

Ruský styl umí být okázalý, ale i romantický. Vždy záleží na kombinaci jednotlivých prvků a vkusu jejích majitelů. Rozhodně se však vyplatí něco si z něj vypůjčit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Znáte italské regiony? Představíme vám ty...

Otmuchowské jezero leží jen kousek od českých hranic a...

Už jste zkusili virtuální cestování? Daleké kraje můžete...

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje...

Znáte Prýgl? Oblíbené přehrada vybízí ke sportu i rekreaci

Zavřít reklamu