Co zkusit ruský styl bydlení? Překvapí vás teplými barvami i moderním designem

Interier 29. listopadu 2018 | 17:51 — Marie Drahá
Všude se hovoří o skandinávském stylu, minimalismu, návratu k retro výrobkům – co se ale inspirovat ruským stylem bydlení? Nečekejte jen přezdobený interiér plný folklorních výšivek a květinových vzorů. To je minulost. Moderní ruský styl sází i na teplé barvy a vintage dekorace.
Dalších 5 fotografií v galerii
Na dekoracích se často objevují folklorní motivy, interiér ale už není tolik přeplácaný / Depositphotos

Západní Evropa hraje v oblasti designu prim, přesto se můžeme učit také u východních sousedů. I oni sázejí čím dál častěji na praktičnost a stylovost současně. Coby Slovanům je nám navíc jejich kultura docela blízká – navzdory minulosti a nejrůznějším předsudkům.

Interiéru vládne dřevo

Právě dřevo je nejoblíbenějším materiálem ruského bydlení. Ideálně pak vyřezávaný masiv, který se objevuje nejen na podlaze nebo nábytku, ale v podobě obložení také na stěnách. Kombinuje se nejčastěji s dlažbou a keramikou.

Dominantou je velký stůl

Ruské kuchyně někdy připomínají selský styl. Oblíbené jsou kachličky s obrázky ovoce nebo zeleniny. Dominantou místnosti je pak velký stůl, u nějž se pravidelně schází celá rodina. Samovar je sice ruskou tradicí, ale zdaleka jej už dnes nenajdete všude. Nahradily jej technické novinky a vymoženosti. Ani Rusko nezůstává v tomto ohledu pozadu.

Folklor nesmí chybět

Folklorní motivy se objevují v kolekcích módních i bytových designérů na celém světě a Rusko pochopitelně není výjimkou. Lidové motivy ani výšivky z ruského interiéru úplně nevymizely, jen se s nimi více šetří. A v kombinaci se střízlivými barvami a oblíbeným dřevem nevypadají kýčovitě, ale spíš nápaditě. Jak se vyhnout v domácnosti kýči? Čtěte zde.

 

 

Střízlivé barvy doplňuje kov

Základní barvy ruského interiéru jsou střízlivé a zemité. Kromě hnědého dřeva se v něm často objevuje zelená, oblíbený je také kontrast hnědé se smetanovou. V některých domácnostech je doplňují ornamenty nebo květinové vzory, jinde kovové zlaté či stříbrné doplňky, jež dodají místnosti patřičný lesk, na který si Rusové potrpí. V kombinaci se střízlivými barvami však pestřejší dekorace krásně vyniknou.

Teplé barvy převládají

Prim hrají v každém případě teplé barvy. Kromě okrové nebo zelené je v oblibě také tyrkysová a červená. Objevuje se na polštářích, přehozech, závěsech, kobercích. Jak je známo, teplé barvy působí v domácnosti útulněji a hřejivě – což oceníme zejména v následujícím zimním období. Doplnit je lze oblíbenými keramickými soškami.

Náš tip

Ruský styl umí být okázalý, ale i romantický. Vždy záleží na kombinaci jednotlivých prvků a vkusu jejích majitelů. Rozhodně se však vyplatí něco si z něj vypůjčit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Přátelská Gruzie: Země nedotčená turisty, která nabízí přírodní i kulturní klenoty, které jinde neuvidíte

Přátelská Gruzie: Země nedotčená turisty, která nabízí...

Kam vyrazit v zimě na green? Golfové rezorty se často...

Lyžujte až do pozdního jara. Navštivte nejvýše položené...

Kanárské ostrovy v únoru? Proč ne, na ostrovech věčného...

Burano, ostrov v Benátské laguně, který vás ohromí svou...

Co byste neměli dělat v Izraeli. I tato země má své...

Zavřít reklamu