Budete měnit podlahu v bytě? Dřevo je nadčasové a má mnoho výhod

Interier 20. března 2019 | 13:52 — Anna Novotná
Pokud jste se rozhodli, že se pustíte do rekonstrukce, je nutné zaměřit se i na to nejdůležitější – a tím je podlaha. Podle toho vám bude doma buď teplo, nebo zima. S vhodně vybranou podlahou můžete své bydlení povznést na novou úroveň.
Dalších 5 fotografií v galerii
Dřevo je nadčasové, můžete-li, volte tento materiál / Shutterstock

Parametrů, podle kterých bychom podlahovou krytinu měli vybírat, je mnoho. Závisí na funkci místnosti, trvanlivosti použitých materiálů i na vzhledu, kterého chceme ve výsledku dosáhnout. Důležitá je pochopitelně i cena, kterou jsme ochotni zaplatit.

Dřevo vede

Nejvhodnějším materiálem je bezesporu dřevo. Jde o materiál, který působí teplým dojmem a vydrží nám v místnosti velmi dlouho. Dřevo samo o sobě má zajímavou barvu – vybírat můžeme od světlých odstínů až po tmavé.

A také má na sobě jemnou kresbu – každý kus je naprosto originální a vytvořený přírodou. Dřevo v bytě také vypadá luxusně a bohatě. Je masivní a ladí s veškerým vybavením bytu – ať už je starší, nebo moderní. Dřevo je nadčasové, rozhodně s ním neuděláte krok vedle.

Pozor na vlhkost

Snad jediné omezení dřevo přece jen má. Není vhodné pro byty či místnosti, kde je nadměrná vlhkost. Pokud vás tento problém trápí ve všech obytných místnostech, je nejprve nutné vyřešit odvlhčení, teprve pak můžete začít uvažovat o dřevěných podlahách. V každém případě není dřevo vhodné do koupelny a opatrní byste měli být i v kuchyni. Zde se jako lepší materiál jeví keramická dlažba, PVC, linoleum nebo vinyl. V dalších místnostech však o dřevu rozhodně pouvažujte.

Druhy dřeva

Podlaha je základ pořádného bydlení, zvolte si tu nejlepší. K mání je mnoho druhů dřevěných podlah, je tedy na vás, po kterém sáhnete. Vždy se rozhodujte podle toho, co bude do dané místnosti lépe pasovat. Zatímco dub nebo mahagon bývají k dostání spíše jako mozaikové desky, jasan a buk se prodávají spíše jako vlýsky. Sehnat můžete ale i netradiční druhy dřeva, jako je například eukalyptus. Všechny tyto druhy jsou však trvanlivé a rozhodně neuděláte chybu, pokud je do svého interiéru zvolíte.

Moření podlah

Pro větší odolnost i trvanlivost před vnějšími vlivy je nutné dřevěnou podlahu namořit. Vybírat můžete hned z několika druhů mořidel. Nejčastější jsou olejová, ta se nanášejí hadrem nebo štětcem. Nanášet by se měly alespoň dvě vrstvy, a to minimálně s 24 hodinovou pauzou mezi jednotlivými nátěry.

Mořidla rozpustná ve vodě jsou pohodlnější, protože se většinou na podlahu jen nastříkají a rychle zasychají. Nejméně trvanlivá jsou mořidla lihová. A do skupiny mořidel patří pochopitelně i vosk. Práce s ním je zdlouhavější, ale v každém případě se vyplatí. (Dále čtěte: Přírodní kámen nepodléhá módním trendům. Kde všude ho můžeme v interiéru použít?)

Témata: podlaha, dřevo, dub, buk, mořidlo
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu