Nebaví vás staré kachličky? Nahraďte je líbivou a levnou dekorací

Interier 26. července 2019 | 18:14 — Marie Drahá
Bydlíte ve starším bytě, nemáte peníze na rekonstrukci, ale rádi byste, aby trochu prokoukl? Existuje levné řešení. Holé zdi i staré kachličky zakryjí vinylové samolepky. S touto levnou dekorací proměníte obydlí během jednoho odpoledne.
Dalších 8 fotografií v galerii
S portugalskými motivy dostane vaše kuchyně i koupelna zase jiný šmrnc / Internet

Nejde o žádné amatérské řešení. Speciální samolepky na dlaždice, které jsou ideální pro zdobení kuchyně i koupelny, nabízejí prodejci v portugalském, řeckém či květinovém stylu. A v nabídce je řada dalších. Výrobci si s motivy doslova vyhráli a vinyl je tak od keramiky doslova k nerozeznání. Velkého a zajímavého efektu dosáhnete díky samolepkám skutečně rychle a za pár korun. Představují skvělé řešení také do pronájmů, kde investovat nemůžete, anebo ani nechcete.

Samolepky jsou omyvatelné

Před samotnou aplikací vinylových samolepek je nutné povrch dobře odmastit a vyčistit. Aby nové vzory držely, měl by být rovný a hladký. Samolepky se lepí velmi snadno, nemusíte se bát ani vzduchových bublin. K dokonalému vyhlazení si můžete pomoci stěrkou. Rozpouštědla ani agresivní čisticí prostředky nesnesou, ale jsou omyvatelné - voda jim nijak nevadí.

Vyhovují jim běžné podmínky

Vinylové samolepky se dají sehnat i v jednobarevném provedení a polepit jimi můžete také starší skříně nebo stěny. Ani tam se bát poškození povrchu nemusíte. Až se vám ohledí, jde samolepky ze stěny poměrně dobře sloupnout. Je však třeba počítat s tím, že jsou určeny do „běžných“ podmínek. Vadí jim příliš nízké i příliš vysoké teploty. Pod vlivem slunečních paprsků se lepidlo vytvrzuje, v opačném případě ztrácí na přilnavosti.

Každý materiál má pro a proti

Kromě těch vinylových najdete na trhu i samolepky z dalších materiálů. Polyethylenové lépe drží na oblých podkladech a nemají paměťový efekt jako například pevnější a tužší polyesterové. Jsou ale náchylnější na poškození. Papírové jsou přírodní, zato nejsou vhodné do vlhkého prostředí, a co se týče mechanického poškození, vinylu se nemohou rovnat.

Dekorovat lze i obyčejné sklo

Oblíbeným materiálem je textil, zejména v podobě samolepicích tapet. Vyvarujte se však toho, lepit jej na strukturované zdi. Na nerovném povrchu vám držet nebude, na vícevrstvé malbě také ne. Textilní samolepka se hodí spíš na dýhu, plech nebo na sklo, kde vypadá opravdu nápaditě. Ostatně, obyčejné sklo můžete ozvlášnit i samolepicí fólií například v imitaci pískovaného skla. Výsledek je k nerozeznání. Hledáte hezkou dekoraci? Tato maličkost oživí každý interiér.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědcům se podařilo vyvinout unikátní druh betonu. Dokáže se opravit a dorůst

Pěstování minikiwi je překvapivě jednoduché. Zasaďte si...

Ušetřete peníze a vyrobte si tablety do myčky doma. Vyjdou na...

Nevyhazujte pecku z manga do koše. Vypěstovat si z ní můžete...

Leden je ideální k výsadbě trvalek do venkovních truhlíků....

Pokud chcete, aby vám vlašské ořechy vydržely chutné celou...

S párty stanem vás při zahradním sedánku počasí...

Zavřít reklamu