Jak zařídit pokoj, aby se líbil dětem? Nezapomeňte na prostor na tvoření

Interier 04. září 2019 | 15:56 — Marie Drahá
Chystáte se zařizovat dětský pokoj a rádi byste, aby se v něm vaše ratolest cítila dobře? Odhoďte vlastní koncepty a zkuste se na něj podívat dětskýma očima. Představy dětí a dospěláků se totiž často hodně liší.
Dalších 7 fotografií v galerii
Nemusí křičet stěny, když pořídíte hravý koberec / Internet

Řada lidí chce dětský pokoj přizpůsobit celkovému interiéru bytu a myslí v první řadě na výsledný vzhled. Další část rodičů naopak žije v domnění, že by měl pokoj vypadat jako herna v zábavním centru. Jak už to ale bývá, pravda je někde uprostřed. Dětské království můžete zařídit vkusně, ale přitom tak, aby na něj děti i za čas rády vzpomínaly. Jak na to? Čtěte dál.

Barevné stěny? Ne za každou cenu

Začněme výmalbou. Když se řekne dětský pokoj, málokoho napadne, že by jej nechal vymalovat na bílo. A proč ne? Neutrální barvy nebombardují děti všemožnými podněty a nechají naopak vyniknout obrázkům nebo girlandám, které na ně pověsíte. Raději než křiklavé odstíny zvolte pastelové, bát se nemusíte ani zajímavé tapety. I tady však platí, že s jemným neutrálním motivem rozhodně vedle nešlápnete. Uvědomte si, že dítě si v pokoji nejenom hraje, ale také spí. Pokud se rozhodnete pro tapetu, vždycky lépe vynikne pouze na jedné stěně.

Stropy lákají ke kreativitě

Velký prostor pro kreativitu naoapak nabízejí stropy, které mají vaši nejmenší na očích, jakmile si večer lehnou do postele. Potěší je nasvícené postavičky oblíbených hrdinů nebo hračky visící ze stropu. Radost ale udělají také balónky či papírové lampiony, a to nejen v době narozenin.

Palandy pro děti zvažte

Poschoďové postele jsou častým řešením pro sourozence, kteří jsou nuceni společně obývat jeden menší pokoj. Pokud ale máte možnost, pořiďte jim raději dvě samostatná lůžka. Pro pocit vlastního soukromí stačí, když jsou od sebe odděleny komodou. Palandy mají totiž tu nevýhodu, že způsobují pocit nejistoty u toho, kdo leží nahoře, a naopak pocit ohrožení u toho, kdo spí dole.

Úložné prostory s nápadem

Je jasné, že bez skříně na oblečení a nějaké komody se dětský pokoj neobejde. Nesnažte se jej však přeplnit nábytkem a volte polootevřené varianty, které jsou pro děti mnohem zajímavější. Do volného prostoru totiž lehce zastrčí krabice nebo barevné vaky s hračkami. Prostor tak navíc bude působit mnohem hravěji.

Prostor pro tvoření je důležitý

Většina dětí si ráda maluje, nebo lépe řečeno čmárá všude tam, kde se jim namane. Jestli nechcete řešit co chvíli počmárané stěny, zkuste malému umělci nabídnout prostor na tvoření. Může mít podobu tabulové zdi i samolepky na nábytku. Někdy stačí koupit speciální fixy, které z komody lehce smyjete vodou.

Bunkr je zapovězené území

Nejen dospělí, také děti potřebují mít koutek sami pro sebe. Řada z nich miluje bunkry. Budou vás milovat, když jim do pokojíku pořídíte malé indiánské týpí nebo ministan, kde si budou moci hrát, aniž by byli komukoliv na očích. Zkuste dodržet pravidlo, že bunkr je výhradní území vašeho dítěte, kam dospělí nesmí. Jak zařídit pokoj pro prvňáčka? 5 věcí, které by v něm neměly chybět, najdete zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Výsadba česneku. Pozor na nejčastější chyby, kterých se...

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Zavřít reklamu