Jak řešit osvětlení v malém bytě? Zkuste se držet několika pravidel

Interier 20. října 2019 | 13:35 — Marie Drahá
Nechcete mít z bytu tmavou kobku? Pak nepodceňujte výběr osvětlení. Na malém prostoru je dokonce více důležité než v případě většího zázemí. Nevěříte? Přesvědčíme vás o tom.
Další 3 fotografie v galerii
Barva světel by měla být v celém bytě jednotná / Internet

Kuchyň promyšlená do detailu, ale stropy v celém bytě zdobí žárovky. Také patříte k těm, kteří nejsou schopni vybrat svítidla do bytu? Výběr osvětlení řada lidí stále odsouvá. V případě malého bytu však netřeba váhat. Vhodně zvolená světla totiž dokážou udělat na menším prostoru hotové divy.

Vycházejme z toho, že jste při řešení bytu pustili dovnitř maximum denního světla, protože to je naprostý základ. Ale ani tak si na mini prostoru nevystačíte pouze s centrálním svítidlem v každé místnosti. Prostor opticky zvětší kombinace více typů svítidel – a není přitom nutné, aby byly vysloveně z jedné kolekce. Co však musí být jednotné, je barva a teplota světla.

V jednoduchosti je krása

Velké křišťálové lustry se budou do garsonky hodit jen těžko. Poohlédněte se po jednodušších a střízlivých modelech a poslechněte si názor odborníka. Sladěný interiér je občas třeba rozbít něčím neobvyklým. Méně však znamená více. Toho se držte i v případě velikosti svítidla.

Skandinávský styl je sázka na jistotu

Světlé barvy a jednoduché tvary, kterými se pyšní skandinávský styl, jasně nahrávají i menším prostorám. Ve spojitosti s dřevem navíc není proč váhat. Vzdušně může působit v tomto případě dokonce větší svítidlo, které rovnou pojmete jako dekoraci.

Důležitá je při výběru i barva

S bílou ani pastelovými odstíny různých barev chybu neuděláte. Působí jemně a elegantně. Vyhýbat se však nemusíte ani tmavším nebo výraznějším barvám, a to tehdy, pokud zbytek interiéru tvoří přírodní barvy. Kontrast působí hravě a moderně. A podobně to funguje i naopak. Jestli jste dali přednost výraznějšímu kusu nábytku či dekoracím, vsaďte na formálnější styl osvětlení. Bílá a černá jsou klasika. Víte, jaké další barvy se hodí ke dřevu?

Metalické odstíny jsou trendy

Světlému interiéru, kterým se obvykle menší byty vyznačují, sluší rovněž metalické odstíny. Místnosti dodají šmrnc, ať už v podobě kuchyňského lustru nebo lampičky u nočního stolku. Zlatá nebo měděná mohou působit luxusně.

Pracujte s optickými klamy

Zkuste si některé ze světel naaranžovat před zrcadlo. Nebudete litovat, jedná se o jeden z nejčastějších designérských triků, který místnost opticky zvětší. Podobným kouzlem je také světlo namířené směrem ke stropu. Anebo umístěné tak, aby osvětlovalo dvě protější stěny. Hrát si se světly je docela zábava, přesvědčte se o tom sami.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Objevte nejkrásnější pláže a azurové perly Chorvatska

V České republice můžete vidět druhou největší sbírku...

Zavřít reklamu