Vybíráte dětem palandu? Nezapomeňte si pohlídat několik důležitých věci

Interier 08. listopadu 2019 | 15:03 — Marie Drahá
Bojujete doma s prostorem? Pak zřejmě uvažujete, že pořídíte dětem do pokojíčku postel na patro. Nezoufejte. Původní vzhled, který pamatujete ještě z táborů za dob socialismu, je pryč. Moderní palandy vás nadchnou svým designem i vybavením. Poradíme vám, čeho si při jejich koupi všímat.
Dalších 8 fotografií v galerii
Postel na patro ušetří v bytě místo, myslete však na bezpečnost dětí / Internet

Bezpečnost je pochopitelně na prvním místě. Vyplatí se poohlédnout se po masivu nebo kovové konstrukci. Patří mezi nejpevnější, nejstabilnější a mají nejvyšší nosnost. V nabídce jsou pochopitelně i levnější materiály za nižší cenu, ale ty si raději pořádně prověřte. Nechcete přece, aby se kvůli několika ušetřeným korunám postel propadla nebo u vás došlo k úrazu.

Schůdky jsou bezpečnější

A u bezpečnosti ještě zůstaneme. Souvisí s ní totiž i způsob, jakým se vaše dítě dostane nahoru do postele. Možnosti jsou dvě – buď zvolíte žebřík, nebo schůdky. Není pochyb o tom, že bezpečnější jsou schody. Na ty je však potřeba více prostoru. Pokud se přikloníte k žebříku, dbejte na to, aby byl pevný, bezpečně přimontovaný ke konstrukci postele a měl obroušené hrany. Platí, že nakloněný je lepší. Nejen v případě menších dětí se pak vyplatí vybírat horní lůžko opatřené bezpečnostní zábranou, případně ji k posteli doplnit. I dolní stojí určitě za zvážení.

Na roštu ani matraci nešetřete

Pevný rošt je jistotou toho, že se lamely nepřelomí a dítě spící na vrchním lůžku se nepropadne dolů. Je výhodnější kupovat jej současně s matrací, protože ne všechny matrace jsou vhodné pro jakýkoliv rošt. Při výběru si také všímejte rozložení lamel na roštu – neměly by být od sebe příliš vzdálené. Na roštu ani matraci se jednoznačně nevyplatí šetřit. Dítě stráví na lůžku poměrně hodně času. A byla by škoda, aby si kvůli špatné matraci ničilo páteř.

Myslete i do budoucna

Vyvarujte se také toho, pořídit dětem příliš krátké postele. Brzy z nich vyrostou a vy budete muset pořizovat nové. Z dlouhodobého hlediska je lepší vybrat standardizovaný rozměr o velikosti 90x200 cm. Lepší jsou palandy spojené konstrukcí, které jdou později v případě potřeby rozložit na dvě samostatná lůžka.

Jestli vybíráte postel pro dvě dívky nebo dva chlapce, barva vás nijak neomezuje a vy se tak můžete doslova vyřádit. K dostání jsou palandy s nejrůznějšími motivy pohádkových postav, dětské motivy se promítají také do samotného vzhledu konstrukce postele. Jestli však počítáte s palandou na delší dobu, volte raději klasiku a neutrální odstíny bez výrazných obrázků či kreseb. Stejně tak v případě, že pořizujete patrovou postel pro sourozence jiného pohlaví.

S psacím stolem nebo se skluzavkou?

Co se týče variant, těch je celá řada. Palandu můžete pořídit i jednomu dítěti v případě, že obývá malý pokoj. Pokud bude víceúčelová, nabídne pod lůžkem úložný prostor, případně místo pro psací stůl nebo gauč. Doplněna komodami či regály může být i patrová postel pro více dětí. V nabídce jsou rovněž postele, které jsou ve tvaru domečku, jejichž součástí je skluzavka nebo bunkr. Ať už vyberete jakoukoliv, myslete přitom i na potřeby a koníčky vašich dětí.

Vyplatí se číst recenze

Stejně jako před nákupem domácích spotřebičů si nejdřív zjistěte, jaké mají zkušenosti ostatní. Kromě rad od vašich známých je v tomto ohledu nezaplatitelným pomocníkem internet, kde najdete celou řadu recenzí na toto téma. Možná vám pomohou vyhnout se později nepříjemnému překvapení.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

K hrobu Karla Gotta denně míří až stovky lidí

Jednoduchý fígl, díky kterému vyčistíte toustovač bez...

Pelíšek pro psa či kočku vyrobíte raz dva jen ze staršího...

Chleba i rohlíky si snadno upečete sami doma

Čištění zašlých spár mezi kachličkami pomocí domácích...

Většinou známe pemzu ve spojitosti s pedikúrou, dokáže ale...

Obyčejná sůl dokáže v domácnosti zázraky

Zavřít reklamu