Čištění lesklých povrchů má svá pravidla

Interier 24. září 2017 | 16:36 — Anna Novotná
Lesklý nábytek je v posledních letech hodně v kurzu. Lidé ho nejčastěji používají v kuchyni nebo v obývacím pokoji. Působí elegantně, ale má jednu nevýhodu - udržet povrch stále krásný je trochu složitější. Existuje ale několik rad!
Další 3 fotografie v galerii
Co dělat, aby se lesklý nábytek stále blyštil jako nový? / Shutterstock

Pokud si lesklý nábytek pořídíte, musíte počítat s tím, že se na něm častěji budou objevovat otisky prstů či jiné nečistoty a že usazený prach bude vidět více než na jiném nábytku. Pokud ale budete o lesklé povrchy správně pečovat, bude vaše kuchyň či obývací stěna vypadat nádherně. Na agresivní čistící prostředky ale rovnou zapomeňte!

Bez ohledu na to, zda je váš nábytek lakovaný nebo potažený lesklou fólií, neměli byste ho čistit nasucho. To je jedna z hlavních zásad. Ideální je vzít si hadřík z mikrovlákna a namáčet ho do vody, do které dáte trochu saponátu nebo tekutého mýdla. Na povrch není třeba příliš tlačit a po umytí povrch do sucha vytřete jemným hadříkem. Opět je vhodný hadřík z mikrovlákna, který po sobě nezanechává nevzhledné šmouhy.

Lesklý povrch nábytku dosahuje výrobce lakováním nebo nalepením speciální lesklé fólie, pod kterou je matný materiál. Pokud se chystáte pořídit nábytek s lesklou fólií, bývá obvykle chráněn proti poškození ještě modrou nebo průhlednou fólií. Odstraňte ji až po montáži a samotný lesklý povrch pak několik dní nečistěte! Povrch nábytku se totiž musí přizpůsobit teplotě ve vašem bytě a až po pár dnech získá větší pevnost.

Čeho se při čištění lesklých povrchů vyvarovat

Rozhodně zahoďte abrazivní čistící prostředky, které obsahují drobné částečky, které by mohly povrch nábytku poškodit. Vyhněte se i prostředkům, které obsahují aromatické uhlovodíky, estery, ketony, halogenované hydrokarbonáty nebo alkohol v koncentraci nad 25 %. Poškodit lesklý povrch mohou také detergenty na bázi octu nebo abrazivních prostředků, které by mohly způsobit poškrábání lesklého povrchu. A pozor! Lesklý nábytek je citlivý na teplotu, proto ho nikdy neošetřujte parním čističem!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Extrémně rychlá pozemní doprava Hyperloop míří do čínské provincie Kuej-čou

Dejte půdě pořádnou dávku živin. Zasejte zelené hnojení

Nechejte rozkvést své staré boty a zasaďte do nich třeba...

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal