Imitace dřeva nebo kamene má oproti originálu řadu výhod

Interier 06. července 2020 | 10:16 — Marie Drahá
Moderní obklady a dlažby jsou od přírodního kamene, betonu, cihelného zdiva, ale i dřeva prakticky k nerozeznání. Přírodní vzhled patří i letos v interiéru k největším trendům. Zvolit dražší originál, nebo raději imitaci? Seznamte se s největšími (ne)výhodami.
Další 4 fotografie v galerii
Beton dokonale imitují velkoformátové dlaždice v jakémkoliv antracitovém odstínu / Pexels

Pokud se chystáte nově vybavovat byt nebo rekonstruovat, patrně vás zajímá, jaké obklady a dlažby momentálně frčí. K hlavním trendům interiérového designu patří jednoznačně velké formáty a přírodní vzhled. Přestože si originál nemůže dovolit každý, jejich napodobeniny volí řada lidí dobrovolně, a to hned z několika důvodů.

Nižší cena

Ať už vás zaujala podlaha z masivních prken nebo dezén leštěného mramoru, za napodobeninu v podobě dlažby či obkladu zaplatíte mnohonásobně méně. Co se týče vzhledu, rozdíl je přitom minimální. Díky dokonalé povrchové úpravě jsou prakticky k nerozeznání. Mnohem jednodušší je i shánění materiálu a následná pokládka.

Autentický vzhled

Technologie jdou stále dopředu a digitální tisk dnes umožňuje dokonalou imitaci jakéhokoliv dekoru. Podlahám i stěnám dávají vzhled přírodního materiálu. Není problém sehnat imitaci dřeva v přírodní podobě se suky, prasklinami či patinou nebo dlaždice imitující parkety či dřevěné mozaiky.

Vyšší odolnost

Imitace přírodních materiálů jsou daleko odolnější proti opotřebení, což jde ruku v ruce s životností podlah a stěnových obkladů. Klasické dřevo i mramor jsou zkrátka náchylné na běžné domácí nehody mnohem víc než jejich napodobeniny. Místo těžkého materiálu si navíc při pokládce obvykle vystačíte s tenčí dlažbou.

Jednodušší údržba

Napodobeniny přírodního materiálu se často jednoduše pokládají. V případě velkoformátových dlaždic si ovšem žádají dokonale rovný povrch. Jejich údržba však bývá výrazně jednodušší. Obklady či dlažbu stačí mýt běžným saponátem, případně octovým roztokem a teplou vodou. Nevyžaduje žádné speciální úpravy jako napouštění či leštění. Dále čtěte: Zkuste využít tapety jinak. Oživí drobné dekorace i starší nábytek.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných rad, jak s elektronikou do letadla

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Pozoruhodné Japonsko. Co všechno jste možná netušili o Zemi...

Poznejte polský Hollywood. Město s poněkud temnou minulostí

Zavřít reklamu