I přes pravidelný úklid a důkladnou péči spáry zašednou. Pár triků, jak je vyčistit!

Koupelna 19. září 2017 | 07:46 — Anna Novotná
Zná to snad každý, spáry na kachličkách i přes tu nejlepší péči a pravidelný úklid zašednou a jinak hezkých obkladům kazí pěkný vzhled. Co s tím?
Další 2 fotografie v galerii
Zkuste vyčistit zašlé spáry v koupelně i bez drahých přípravků / Shutterstock

Poctivý úklid zabere hodně času a ani ceny nakoupených čisticích prostředků nejsou zanedbatelné. Proto pro vás máme pár levných domácích triků na čištění, které se vyplatí znát.

K tomu, aby vaše koupelna nebo kuchyň vypadala zase jako nová, nemusíte nutně uhánět obkladače, který vám obklady přespáruje nebo rovnou vymění všechny kachlíky, ale vystačíte si sami. Zkuste těchto pár triků.

Prášek do pečiva

Zkuste použít prášek do pečiva. Středně tvrdou houbičku mírně navlhčete, naneste prášek do pečiva, krouživým pohybem vyčistěte spáry. Následně umyjte čistou vodou.

Ocet

Obdobné účinky jako prášek do pečiva má také ocet. Ten smíchejte s vodou v poměru 1:2 a houbičkou naneste na spáry. Jemně spáry vydrhněte a pak opět koupelnu nebo kuchyň opláchněte vlažnou vodou. Na spáry můžete nanést také čistý ocet a po pár minutách působení bude vaše koupelna vypadat, jako by od vás právě odešli obkladači. Drobnou nevýhodou této techniky je fakt, že se vám nějakou dobu bude bytem či domem linout štiplavý octový zápach.

Jedlá soda a ocet

Tímto způsobem se zbavíme slušné části zápachu (soda ho pohltí) a čistí také velmi dobře. Ze sody a octa (také ředěný 1:2) si vyrobíme kašičku, kterou naneseme na spáry na přibližně deset minut. Na konec vše jemně vyčistíme kartáčkem na zuby a opláchneme.

Zubní pasta

Čistíme si jí sice zuby, ale spáry můžeme také. Prostě a jednoduše naneseme ji na kartáček a čistíme a na konec opláchneme. Jen pozor, pasta musí být bílá a bez mikrogranulek.

Citrónová šťáva

Naneseme ji na několik minut na spáry a poté opláchneme. Má spíše vybělovací účinek.

Samozřejmě je možné použít i speciální přípravky na čištění dlaždic a spár, které vás ovšem vyjdou o dost dráž. Dále existují parní čističe nebo můžete použít i opravnou barvu k obnovení spár.

Obnovení spár

1. Obnovovač naneseme na čisté a suché spáry pomocí aplikátoru s houbičkou. Hmotu necháme zaschnout, dokud povrch spáry neztratí lesk a zůstane matný.

2. Následně celou plochu navlhčíme hladkou stranou houbičky, kterou předtím namočíme ve vodě.

3. Nakonec drsnou stranou houby krouživými pohyby nebo do kříže omyjeme zbytkovou barvu. Povrch očistíme hadrem nebo jelenicí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Aktivní dovolená v italských Alpách vás dostane

Kam vyrazit za poznáváním přírodních a historických krás...

Chcete poznat úplně jinou Itálii? Zajeďte si na jih do...

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v...

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní...

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...