Vybíráte sprchový kout? Výhody a nevýhody jednotlivých typů

Koupelna 09. prosince 2017 | 10:55 — Marie Drahá
Otevřený, nebo uzavřený? A s vaničkou, nebo bez? Tyto dvě věci si před pořízením sprchového koutu pořádně promyslete. Roli totiž nehraje jen estetika, ale i velikost koupelny nebo stáří členů domácnosti. A chcete jistě jediné: být praktičtí a elegantní zároveň.
Další 3 fotografie v galerii
Při volbě sprchového koutu je třeba být hlavně praktický / Shutterstock

Sprchový kout v bytě má nesporně řadu výhod. Zejména v malých koupelnách ušetří spoustu místa, může být také příjemnou alternativou k vaně. Navíc jak je všeobecně známo – Češi se už kvůli úspoře peněz raději sprchují než koupou. Jak ale vybrat ten správný sprchový kout? Podívejte se, jaké mají jednotlivé typy výhody a nevýhody.

Uzavřený sprchový kout

 • Je vhodnější pro všechny, kteří mají rádi ve sprše své soukromí, a také pro stydlíny. To je jeho největší výhoda.
 • Druhým plusem je fakt, že je v něm tepleji. Pokud jste tedy zvyklí záměrně otáčet v koupelně radiátor na minimum, je takový kout určitě lepší variantou.
 • Potrápí vás však skleněné dveře a zástěny, které umějí být poměrně náročné na údržbu. Boj se zachlými kapkami není jednoduchý.
 • V případě, že se rozhodnete pro uzavřený kout, rozmyslete si typ skla, do kterého investujete. Existují vzory nebo povrchy, ve kterých se kapky částečně ztratí.
 • Sklo lze také natírat speciálním přípravkem, který odpuzuje vodu. Kapky samy stékají dolů a vy je pak snadno utřete hadříkem.
 • Boj s kapkami je však o to těžší, pokud máte v domácnosti tvrdou vodu. Pořízení změkčovače vody totiž není levná záležitost.
 • Pozor na hlučnost sprchových dveří, hlavně jestli máte blízko koupelny ložnici nebo dětský pokoj.

Otevřený sprchový kout

 • Neustálé čištění dveří a zástěn jednoduše odpadá.
 • Sprchující se není uzavřený v buňce, ale přirozeněji splývá s okolním prostředím, což někomu víc vyhovuje.
 • Je lepším řešením do bezbariérových domácností.
 • Otevřený kout umí být estetičtější a koupelnu opticky zvětšit. Jaké jsou aktuální trendy v koupelnách, si můžete přečíst zde.

Oblíbená vanička

Stále se k ní uchyluje většina majitelů sprchových koutů. Vaničky jsou k dostání v řadě velikostí, tvarů, designu i materiálů. Vybírat lze z akrylátu, smaltu, keramiky i mramoru. Rozhodnout se můžete pro hlubší vaničku, kterou oceníte hlavně v případě, že máte děti. Slouží v podstatě jako provizorum vany. Pro seniory jsou naopak vhodné nejnižší vaničky, mívají zhruba kolem tří centimetrů a jsou dokonce považované za bezbariérové.

Řešení pomocí žlabu

Sprchový kout bez vaničky je stavebně o něco náročnější. V podlaze koutu je nutné vybudovat žlab, ten nejnižší mívá kolem sedmi centimetrů. Může být však i v boku na stěně a nemusíte o něm prakticky vědět. Prostor sprchového koutu je nutné přesně vyspádovat, aby ani při delším sprchování nestála v koupelně voda. Designově vypadá kout bez vaničky určitě lépe než s ní.

Pokud nechcete, aby vaše koupelna působila lacině, rozhodně nešetřete na bateriích ve sprchovém koutě. Kromě klasiky můžete vybírat například z retro kohoutků a hlavic. Seniorům i handicapovaným dotvoří kout sedátko, bezpečnost všech zajistí protiskluzová podložka. Dá se nainstalovat přímo do prostor sprchového koutu. Kout je také nezbytné dobře izolovat, hlavně pokud máte koupelnu v patře. Nechtěli byste přece vytopit spodní patro, případně sousedy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných lahůdek

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných...

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu...

Krušné hory: Skiareál Klínovec lyžařům letos nabídne...

Na letištích i v letadlech na vás číhají miliony bakterií....

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás...

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Zavřít reklamu