Základní prostorová pravidla, kterým se nevyhnete ani při rekonstrukci miniaturní koupelny

Koupelna 26. dubna 2018 | 14:49 — Marie Drahá
Vyřešit malou koupelnu může být oříšek. Potom, co jsme nuceni přistoupit ke kompromisu a některých věcí se vzdát, přijde další velký úkol: jak místnost o několika metrech čtverečních co nejefektivněji využít. Někdy přitom zapomínáme na to nejdůležitější. Minimální dostatečný prostor, který jednotlivé prvky vyžadují.
Dalších 5 fotografií v galerii
Manipulativní prostor je společný pro umyvadlo, kout i wc, ale dostačuje / Shutterstock

Není problém koupelnu zaskládat. Možná docílíme toho, že se tam vleze vana, sprchový kout, umyvadlo, nějaká ta skříňka a dokonce i pračka. Záhy však přijdeme na to, jak je koupelna nekomfortní a navzdory bílým obkladům stísněná. Moc dobře se v ní cítit nebudeme. Ukrojili jsme totiž prostoru, který zajišťuje v koupelně bezpečí i pohodlí.

Vana

Zabírá většinou v místnosti největší prostor. Ať už zvolíme klasickou, na nožkách, rohovou nebo asymetrickou, vždy je třeba počítat s pohodlným vystoupením a možností se utřít. Není přitom nutné mít vanu zcela dostupnou po celé délce. Plocha o velikosti 0,8 x 0,8 metru by však měla být k dispozici.

Pokud ukrojíme kousek z jedné strany, na druhé naopak něco přidejme. Vanu ocení především rodiny s dětmi. Vězte však, že rohová varianta, kdysi tolik módní, v malé koupelně úsporu místa nepřinese. Lepší volbou bývají asymetrické vany.

Sprchový kout

Se stejně velkým manipulativním prostorem jako v případě vany je třeba počítat i při odchodu ze sprchového koutku – tedy 0,8 x 0,8 metru. Opět nezáleží na tom, pro jaký druh koutu nebo velikost se rozhodneme. Dispozicím malé koupelny proto nezapomeňme přizpůsobit i stranu a otevírání sprchového koutu, případně prostor pro východ. Není problém, pokud je tento manipulativní prostor společný s vanou.

Umyvadlo

Mělo by se nacházet blízko vstupu do koupelny. Jaký je doporučený volný prostor před ním? Alespoň 0,9 x 0,6 metru. Tyto dispozice nám zajistí jak pohodlné mytí rukou nebo čištění zubů, tak manipulaci ve skříňce umístěné pod umyvadlem. Početnější rodina ocení umyvadla dvě, v tom případě se žádoucí prostor násobí. Pokud bychom měli v tomto případně výrazně prostoru ukrojit, zůstaňme raději u jednoho většího umyvadla.

Toaleta

Půl metru na šířku i na délku si žádá prostor před toaletou. Pochopitelně je třeba jej přizpůsobit mohutnějším členům rodiny, ale tyto rozměry patří ke standardu. Nepočítají přitom se štětkou nebo stojanem na toaletní papír, dokonce ani s malým umyvadélkem.

Pračka

Minimální dostatečný prostor pro spotřebič je 0,6 x 0,6 metru. Sám o sobě však zabere v koupelně dost místa, takže je na zváženou, zda pračku nutně do místnosti cpát. Jaké jsou další možnosti, jsme psali zde. Omezovat se v koupelně na úkor komfortu by nás totiž v budoucnu mohlo mrzet.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží Severního moře má své kouzlo

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Zavřít reklamu