Výběr vhodné podlahové krytiny do koupelny

Koupelna 19. října 2017 | 15:30 — Anna Novotná
Výběr podlahové krytiny do koupelny dlouhá léta podléhal omezené nabídce keramické dlažby a linolea. Dnes je situace nesrovnatelně lepší.
Další 3 fotografie v galerii
Krásná stylová bílá koupelna s dlažbou. / Shutterstock

Výběr vhodné podlahové krytiny do koupelny je poměrně oříšek. Koupelna je totiž místností, kde je největší vlhkost, tudíž je potřeba taková podlaha, která bude proti vodě i vlhkosti dostatečně odolná. Naštěstí se dnes vyrábí řada podlah, které tyto vlastnosti splňují a jsou tedy ideálním kandidátem pro vaši koupelnu.

Jaké jsou nároky na podlahu do koupelny:

  • bezpečná a protismyková
  • jednolitá, nezatékavá a beze spárů
  • teplá
  • lehce čistitelná a hygienická
  • trvanlivá
  • estetická

Vinyl vodu snese

Vinyl je odolný vůči vodě, oděru a nestudí, zvukově izoluje. Vyplatí se všude tam, kde se dřevěné materiály na podlahu nehodí. Kdo se nechce dřeviny vzdát, má možnost zvolit dokonalou imitaci.
V oblibě je stále dub, který se prodává i ve více dekorech (zvlněná kresba, proužkovaná), nebo tzv. opotřebovaném vzhledu: imitují se stopy po červotočích, vytažených hřebících, povrch působí autenticky.
Žádané jsou varianty starý dub, patinovaný dub se zářezy po pile, natřený dub. Kdo má rád sytější odstíny, zvolí ořech nebo jakoukoliv exotickou dřevinu. Vinyl na podlahu můžeme vybírat z lepených dílců i z palubek se zámkovým spojem, které se pokládají plovoucím způsobem. Dekory kromě dřeva imitují i kámen, mramor, vzory dlažby.

I dřevo se snese s vodou

Nejlépe vždycky poradí odborník, není ale od věci, když budete sami zhruba vědět, co si můžete v koupelně dovolit. Dřevo musí být samozřejmě vodovzdorné, to znamená upravené chemickými prostředky, které nedovolí vodě a vlhkosti dřevo znehodnotit. Oblíbeným a odolným materiálem je například teak.
Jediné, co vás může u dřevěné podlahy zaskočit, je její cena. Za metr čtvereční můžete dát i tři tisíce korun, a to si ještě budete muset připlatit za pokládku. Ale rozhodně na podlaze ze dřeva nešetřete.
Nespoléhejte ani na „domácí výrobu“ podlahy, tedy na dřevo, které si sami napustíte chemickým materiálem. Změnou vlhkosti a tepla vám mezi jednotlivými kusy dřeva mohou vzniknout spáry veliké i několik milimetrů. Nepodceňujte proto povrchovou úpravu ani údržbu, nenechávejte na podlaze zbytečně moc vody.

Korek či lamino

Oblíbeným je kromě dřeva i korek, který je dokonce podle některých i odolnější než dřevo. I ten vyžaduje precizní přelakování, na rozdíl od dřeva je ale měkčí a teplejší a vyrábí se v mnoha barvách. Zároveň je až třikrát levnější než dřevo.
Vhodným materiálem, ač se to nemusí na první pohled zdát, je i laminát. Výrobci přišli s novinkou, laminátem Aquastar, jehož vnitřní složení je vodovzdorné. Nezalekněte se tloušťky. Aby laminátová podlaha vydržela takovou zátěž, jakou nabízí koupelna, může mít tloušťku i 12 milimetrů.

Klasika v podobě dlažby

Dlažba splňuje všechna tato kritéria, je osvědčená tradicí, ale někomu může vadit její sterilní vlastnosti či chlad, který vyzařuje. Koupelnové podlahové dlaždice vybíráme v nesmekavé úpravě, dostatečně tlusté s otěrem do namáhaných prostor. Velkoplošné dlaždice jsou výhodnější, protože se lépe udržují, nehodí se ale do každého interiéru. O každou spáru méně, která se v koupelně objeví bude snadnější váš úklid. K dostání jsou velikosti například 60 x 60 cm, 80 x 80 cm a není problém koupit ani opravdu maxi velikosti třeba 3 x 1 m. Spáry v interiéru je dobré volit v šedé barvě, protože bílé se špatně čistí a jsou brzy zanešené.

Linoleum

Praktická podlahovina do koupelny za předpokladu, že bude perfektně položená. Přírodní linoleum se vyrábí v mnoha barvách a vzorech. Můžeme zvolit jednobarevnou podlahu nebo vyskládanou z několika obrazců. Vybrat si můžeme i napodobeninu různých druhů kamene a mramoru.
Výhoda: pevné, elegantní, poměrně měkké (zejména proti dlažbě) a teplé. Nepřeberná škála barev a jejich kombinací, vybrat si můžeme vzory, které přesně podtrhnou charakter místnosti.
Nevýhoda: teoretické nebezpečí zatékání vody. Proto je nutná perfektní práce při pokládce.

Betonová podlaha

Ano industriální interiéry jsou v oblibě. A tak do koupelen proniká netradiční krytina, který dříve sloužila spíše jako stavební materiál. Pro využití v koupelně jsou podstatné vlastnosti betonu. Speciální betonové stěrky pro interiéry se nemusí pracně udržovat a díky bezespárovosti je jejich čistění opravdu snadné. U betonové stěrky se nemusíte obávat ani mechanického poškození ani kluzkého povrchu. Nejčastější povrchovou úpravou je strojně hlazený beton. K dispozici jsou i tzv. barevné vsypy, s jejichž pomocí se docílí finální barevné vrstvy. Někomu však betonová podlaha připadá studená, vhodné je pak zvolit vinylovou imitaci.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Problém s plastovým odpadem získal zcela nový rozměr. Uvolňuje také skleníkové plyny

Prorůstá vám chodník plevelem? Osaďte jej okrasnými...

Toužíte ještě po bazénu? Vyrobte si ho jednoduše z balíků...

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...