Denně hrozí úraz! Jak se nezabít na kluzké podlaze, když vylezete ze sprchy?

Koupelna 19. srpna 2018 | 12:24 — Marie Drahá
Uklouznutí na mokré podlaze lze někdy zabránit jen velmi těžko. Stačí okamžik a následky mohou být fatální. Opatrnosti proto není nikdy dost, obzvlášť pokud ve vaší domácnosti žijí děti nebo starší osoby. Poradíme, jak se v koupelně chránit před úrazem.
Dalších 7 fotografií v galerii
Okamžitým řešením je koupě pogumované podložky / Shutterstock

Většina lidí má v koupelně dlažbu. Je oblíbená kvůli své údržbě, odolnosti, ale i nádherným dekorům. Bohužel právě na ní je možný pád otázkou času. Aby byla podlaha pořád suchá, nepustili byste totiž z rukou hadr. Sklouznout se ale můžete i na PVC nebo na dřevě, pokud neuděláte v místnosti několik základních opatření.

Protiskluzová dlažba

Při zařizování koupelny na to někdy majitelé zapomenou a v prodejně zrovna narazí na obsluhu, která jim tuto variantu nenabídne. Vyberou kachle, které se jim líbí, ale v místech, kde se chodí naboso, by měla být dlažba protiskluzová, tedy odolná vůči smyku. Bývá označena jednotlivými piktogramy a stupnicemi. Zatímco označení A je vhodné do chodby, B se doporučuje pro koupelny nebo schodiště.

Dlažba vhodná k bazénu bývá zase označena písmenem C. Platí však, že čím vyšší označení protiskluzu, tím mají kachle drsnější povrch horší na údržbu. Na druhou stranu jsou o to bezpečnější.

Pásky, podložky, tekuté brzdy

Pokud nemáte protiskluzovou dlažbu a měnit ji v brzké době určitě nehodláte, nezoufejte. Existují i dodatečně zabudované nebo volně použitelné pomůcky. Jednou z nich jsou protiskluzové pásky, které se lepí na položenou podlahu. Dělají se i průhledné, takže se nemusíte bát, že by vám narušovaly design koupelny. Vyzkoušet můžete také tzv. tekuté brzdy, tedy impregnační nátěr, který zabrání uklouznutí na mokrém povrchu. Koupelnu zútulní a navíc zabezpečí také podložky s pogumovanou spodní vrstvou, na kterou vstoupíte, jak se okoupete. Nesmí ale jezdit po celé místnosti! Jaký zvolit materiál v případě podložek jsme psali zde.

Podlahové topení

Pokud jej máte, využívejte jej. Krom toho, že vás bude hezky hřát od nohou, mokrou podlahu rychle vysuší a tím pádem minimalizuje riziko úrazu. Vhodnější je pro tento účel elektrická varianta, kterou zapnete vždy chvilku předtím, než jdete do sprchy. Těch pár kilowattů za vaše zdraví určitě stojí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Poblíž Abú Zabí byla objevena nejstarší perla na světě

Připálilo se vám na plotně mléko? Poradíme, jak se zbavit...

Je čas zasadit si vřes. Ozdobí parapety i skalku a vydrží...

Čas pouštění draků je tady! Máme návod na jejich výrobu

Zázračné kuličky: Odvlhčující sáčky mají v domácnosti...

Jak si poradit s přebytky jablek? Vymoštujte si elixír zdraví

Naučte se správně poskládat napínací prostěradlo,...

Zavřít reklamu